2 Kişinin Şehit Olduğu Pınarbaşı Saldırısında 941 Yıl Hapis Cezası – Malatya Haber Ajansı

25 Mart 2015

 25 Mayıs 2012 tarihinde Pınarbaşı İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne düzenlenen terör saldırısında 2 kişi şehit olmuştu. Saldırının ardından yakalanan 8 kişiden 3’ü tutuklanmış, 5 kişi de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Kayseri Adalet Sarayı 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava bugün sonuçlandı. Ankara Sincan F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’nda bulunan A.Ç., telekonferans sistemi ile mahkeme heyetine savunmasını yaptı. A.Ç. savunmasında, “Ne diyeyim hakim bey. Ben ve çocuklarım mağduruz. Beratımı istiyorum” dedi.

Yapılan yargılama sonrasında mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan A.Ç., B.Ö. ve M.D.’ye ayrı ayrı ‘iki kişiyi tasarlayarak öldürmek’ suçundan 2 kez ağırlaştırılmış müebbet, ‘devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma’ suçunda ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet, ’10 kişiyi öldürmeye teşebbüs’ suçundan 10 kez 15’er yıl hapis, ‘diğer 11 kişiyi öldürmeye teşebbüs’ suçundan 10 kez 14’er yıl hapis cezası, ‘nitelikli silah bulundurma ve ülkeye sokma’ suçundan 12’şer yıl hapis ve 24’er bin TL adli para cezası, ‘patlayıcı madde bulundurma ve nakletme’ suçundan 10’ar yıl hapis ve 30’ar bin TL para cezası verdi. Tutuksuz sanıklardan N.Ö. ve S.A.’ya ‘terör örgütüne yardım’ suçundan 3’er yıl hapis ve her iki sanığa ‘sahte resmi evrak tanzim etme’ suçundan 4’er yıl 6’şar ay hapis cezası verilirken, A.D. ve N.D.’ye ise terör örgütü üyesi olan sanık B.Ö.’ye yardım etmekten 3’er yıl hapis cezası verildi. Davada tutuksuz yargılanan M.D. ise beraat etti.

Mahkeme, tutuklu sanıkları toplamda 3’er kez ağırlaştırılmış ömür boyu, toplam 941 yıl hapis ve 162 bin lira adli para cezasına çarptırırken, tutuksuz 4 sanığa ise toplam 21 yıl hapis cezası verildi.
25 Mayıs 2015 tarihinde Pınarbaşı İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne PKK’lı teröristlerin düzenlediği intihar saldırısında polis memuru Ahmet Geben olay yerinde, görevli teknisyen İsmail Sakın ise hastanede şehit olmuş, 3 terörist de ölmüştü. Aralarında polis çocuklarının da bulunduğu 16 kişi ise yaralanmıştı.