16 Yıllık Açlık Grevine Son Verecek

30 Temmuz 2016

16 Yıllık Açlık Grevine Son Verecek

Hindistan’ın kuzeydoğusundaki Manipur eyaletinde yaşayan 44 yaşındaki
Irom Sharmila adlı kadın, askerlere tanınan özel yetkileri protesto etmek için 16 yıldır burnundaki boruyla besleniyor.

İnsan hakları örgütleri ve eylemcilerinin, gösterdiği kararlılık nedeniyle “Demir Kadın” olarak niteledikleri Sharmila, düzenlediği basın toplantısında 9 Ağustos’ta açlık grevine son vereceğini ve eyalet seçimlerine katılma kararı aldığını açıkladı.

Bağımsız aday olarak gelecek yıl yapılacak eyalet seçimlerine katılacağına işaret eden Sharmila, “Bir değişiklik yapmanın tek yolu, seçime katılmak. Malom bölgesinden bağımsız aday olacağım. Orduya tanınan özel yetkilerin kaldırılması için mücadele etmeye devam edeceğim” diye konuştu.

HAKSIZLIKLARA KARŞI BAŞLAYAN EYLEM

Sharmila, 4 Kasım 2000’de eyalet başkenti Imphal yakınlarındaki Malom’da kendilerine tanınan özel yetkileri kullanan askerlerin 10 sivili öldürmesinin ardından açlık grevine başlamıştı.

Hindistan’da suç kabul edilen intihara teşebbüs etmekten 7 Kasım’da tutuklanan Sharmila’nın beslenmesi için mahkeme kararıyla burnuna tüp yerleştirilmişti. 

Devlete ait bir hastanede tutulan Sharmila, 15 günde bir yerel mahkemenin karşısına çıkıyor.

HAKİM KARŞISINA ÇIKARTILAMIYORLAR

Silahlı Kuvvetler Özel Yetki Yasası, kuzeydoğu eyaletleri ile Keşmir’in Hindistan kontrolü altındaki kısmında uygulanıyor ve askerlere şüpheli gördükleri kişilere ateş açıp öldürme yetkisi tanıyor.

Mahkeme emri olmadan arama yapma ve tutuklama yetkisine de sahip olan askerler, eylemleri için hiçbir şekilde yargılanmıyor.

KAYNAKAA

Anahtar Kelimeler:
, , , , ,