28 Şubat’ın İkna Odaları Fransa’da Hortladı haberi

06 Ağustos 2015

28 Şubat'ın İkna Odaları Fransa’da Hortladı

Leo-Lagrange de Charleville-Mezieres Koleji’nin, laikliğe aykırı giyim şekli olarak değerlendirilen kıyafetleri giyen Müslüman kız öğrencileri “izole bir odaya” koyarak, bu kıyafetleri giymekten vazgeçirmeye çalışmak için yazı aldığı öğrenildi. Kızı, Sarah K. ile aynı okula giden Türk vatandaşı Gülsüm Ö, okul yönetiminin kızı Saliha’yı da benzer bir gerekçeyle eve gönderdiğini anlattı. Anne Gülsüm Ö, olayın ardından derhal avukatını aradığını dile getirerek, yönetimin kızına bu uygulamayı yaparken hukuken hiçbir gerekçesinin olmadığını öğrenmesiyle doğrudan okula gittiğini söyledi.

‘İzole oda’ uygulaması

Nisan ayına kadar uzun etek konusunda hiçbir sorun yaşamadıklarının altını çizen anne Gülsüm Ö, Okul Müdürü Maryse Dubois’ya aniden başlayan yasağın gerekçesini sorduğunu belirterek, “Müdürle görüşerek bir anda uzun eteği neden takıntı haline getirdiklerini sordum. Bana ‘tepeden’ bir makamdan yazılı emir geldiğini ve bundan sonra emre uymak zorunda olduklarını söyledi. Okul müdürü Dubois, ‘Gelen emre göre, uzun etek konusunda ısrarcı Müslüman kızları fikirlerini değiştirene kadar okul içerisinde belirlenen ‘izole oda’larda tutmamız gerekiyor, dolayısıyla okul yönetimi insaflı bile davranıyor’ dedi” açıklamasında bulundu.

Yetkililer ‘haberimiz yok’ dedi

Anne Gülsüm Ö, okul yönetiminden yasağın hangi kurumun emriyle uygulandığını öğrenemediğini söyledi. Okulun bağlı olduğu Reims Ulusal Eğitim Teftiş Kurumu ise, 28 Şubat sürecinde Türkiye’de üniversiteli kızların başını açmak için kurulan “ikna odalarını” çağrıştıran “izole oda” uygulamasından da, okul yönetiminin yüksek makamlardan geldiğini iddia ettiği yazılı emirden de haberleri olmadğını açıkladı.

Star Gazetesi