Başbakan’ın Çılgın Projesini de Çaldılar – Malatya Haber Ajansı

17 Haziran 2013

Çin uluslararası ticaret yollarında bir alternatif yaratmak için 40 milyar dolar harcayacak. Aslında bu projeyi tanımlamak için en doğru ifade ‘Çin’in çılgın projesi’ olur. Çünkü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Kanal İstanbul’u ile aynı amacı hedefliyor. Çinlilerin Erdoğan’dan bir hayli esinledikleri proje Nikaragua’yı ortadan ikiye bölmeye hazırlanıyor…

Panama Kanalı’ndan 3 kat daha uzun olacak kanalın yapımına tepkiler de var. Projeye karşı çıkan çevreciler Nikaragua’nın temel su kaynağı olan göllerin ortadan kalkacağını söylüyor, gemicilik uzmanları ise Panama Kanalı’nı kullanmanın yol avantajı açısından çok daha makul olduğunu söylüyor. Projeyi üstlenecek olan HKND grup konu ile ilgili olarak hiç açıklama yapmazken Nikaragua hükümeti açıklamasında projenin bölge halkına iş sağlayacak diyor.

123 kilometre daha uzun

Nikaragua’nın rakip olmaya çalıştığı Panama Kanalı 1914 yılında ABD tarafından yapıldı. Maliyeti o dönemde 375 milyon dolar olarak açıklanmıştı. 2011’de 6.6 milyon konteynır kanaldan geçti. Kanal, okyanus ötesi sefere çıkan gemiler için büyük bir zaman ve yakıt tasarrufu sağlıyor. Toplam uzunluğu 77.1 kilometre. Nikaragua’da yapılacak kanalın uzunluğunu ise yaklaşık 220 kilometre olacak.