“5 bin 500 asker daha gitmeli” – Malatya Haber Ajansı

27 Aralık 2013

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, BM Güvenlik Konseyi’ne gönderdiği tavsiye mektubunda, Güney Sudan’daki durumun gittikçe kötüleştiğini kaydederek, bölgedeki diğer barışgücü misyonlarından Güney Sudan’daki BM misyonuna personel ve helikopter transfer edilmesini talep etti.

Ülkedeki sivillerin korunmasının hayati önemde olduğunu bildiren Ban, bunun için 5 bin 500 asker, 3 saldırı helikopteri, 3 çok maksatlı helikopter, bir C130 askeri nakliye uçağı ve polis gücünün geçici olarak Güney Sudan’a nakledilmesini istedi.

Ban’ın isteği üzerine BM Güvenlik Konseyi’nin bugün konuyu değerlendirmesi ve bölgedeki diğer barışgücü operasyonlarından, Güney Sudan’a asker sevk edilmesine onay vermesi bekleniyor.

Yaklaşık iki haftadır etnik çatışmalara sahne olan dünyanın en genç ülkesi Güney Sudan’da halen 7 bin civarında barışgücü personeli bulunuyor.

Geçen hafta Akobo’daki BM yerleşkesine sığınan sivillere, karşı kabileden 2 bin kadar silahlı kişi saldırmış, sayısı az olan barışgücü askerleri karşı koyamamış ve 11 sivil ile 2 barışgücü askeri öldürülmüştü.

Ülke genelinde etnik çatışmalardan kaçan çoğunluğu çocuk ve kadın yaklaşık 45 bin sivil, BM yerleşkelerine sığınmış durumda.