Suriye’de savaş sürüyor: 46 ölü – Malatya Haber Ajansı

17 Ocak 2014

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’e bağlı ordu güçlerinin çeşitli kentlerde muhaliflere yönelik ağır silahlarla düzenlediği saldırılarda 10’u kadın, 5’i çocuk olmak üzere 46 kişinin öldüğü bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Örgütü’nden (SNHR) yapılan açıklamada, rejim güçlerinin yönetim karşıtlarının denetimindeki bölgelere kara ve havadan düzenlediği saldırılarda başkent Şam’ın banliyölerinde 18, Humus’ta 11, Dera’da 8, Halep’te 3, İdlib ve Hama’da ikişer, Kuneytra ve Deyru’z Zor’da birer olmak üzere 46 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi’nden (LCC) yapılan açıklamada da Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı birliklerin Halep’in Carablus kasabasında Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) ait cezaevindeki 124 kişiyi kurtardığı ve kasabadaki kültür merkezi çevresinde iki muhalif grup arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı ifade edildi.
Halep’in Bab ilçesinin tamamının denetiminin IŞİD’in eline geçtiği kaydedilen açıklamada, Halep’in kuzeyinde yer alan ve ÖSO’nun denetimindeki Şeyh Nacar Sanayi Bölgesi’nin bir kısmının IŞİD üyelerinin denetimine geçtiği bildirildi.

Açıklamada ayrıca, rejim güçlerinin başkent Şam’da muhaliflerin kontrolünde olan Duma, Berze, Cobar ve Darreya banliyölerine havan topu ve roketlerle saldırdığı vurgulandı.

Öte yandan Suriye resmi haber ajansı SANA, güvenlik güçlerinin Halep’te, başkent Şam’ın kırsalında ve Hama’da “terör” gruplarının bulunduğu birçok merkezi imha ettiğini ve çok sayıda silahlı grubu etkisiz hale getirdiğini duyurdu.