Hazar Denizi için tarihi anlaşma – Malatya Haber Ajansı

30 Eylül 2014

Liderler, Hazar’da askeri gücün dengeli olması ve burada 5 ülkenin dışında başka bir ülkenin askeri gücünün bulundurulmaması konusunda uzlaştı.
 
Hazar Denizi’ne kıyısı bulunan ülkelerin devlet başkanları, Hazar kıyısındaki Rus kenti Astrahan’da düzenlenen Hazar Ülkeleri Devlet Başkanları 4. Zirvesi’nde bir araya geldi.
 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ve Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov’un katıldığı zirvede, Hazar Denizi’nin hukuki statüsü konusu görüşüldü.
 
Toplantının ardından liderler, hidrometeoroloji alanında işbirliği, olağanüstü hallerde karşılıklı haberleşme ve yardımlaşma ile Hazar’ın biyolojik kaynaklarının korunması ve rasyonel kullanılmasını öngören anlaşmalara ve zirve sonuçlarına dair bildiriye imza attı.
 
Taraflar Hazar’da askeri gücün dengeli olması ve burada 5 ülkenin dışında bir ülkenin askeri gücünün bulundurulmamasının gerekliliği konusunda anlaşmaya varırken, Hazar bölgesinin güvenliği için işbirliğini devam ettirmek konusunda uzlaşı sağlandı.
 
Liderler, görüşmelerde ulaşım sorununa da vakit ayırdı. Avrupa’yı Orta Asya, Rusya ve İran’la birleştirecek “Kuzey-Güney” hava koridoru görüşüldü. Toplantıda Hazar çevresinde demiryolu ağının genişletilmesi ve Hazar’daki limanları birleştirecek sistemin kurulması da gündeme geldi.
 
Toplantı sonrasında liderler, sembolik tuşa basarak, havuz içerisindeki Mersin balıklarını Volga Nehri’ne saldılar. Bunun, biyolojik kaynakların korunmasında sağlanan uzlaşını sembolize ettiği belirtildi.
 
İlki 2002’de Aşkabat’ta, ikincisi 5 yıl sonra Tehran’da, üçüncüsü ise 2010’da Bakü’de gerçekleştirilen zirvenin bir sonraki toplantısı Kazakistan’da yapılacak.

Kaynak : star