ABD’de İkinci Şok – Malatya Haber Ajansı

05 Ekim 2014

NBC News’ten yapılan açıklamada, kendileri için Liberya’da çalışan bir Amerikalı serbest kameramana Ebola teşhisi konulduğu ve tedavi için ABD’ye döneceği belirtildi.

Kameramanın çarşamba günü Ebola semptomları gösterdiği, ateşi ve ağrısı olduğu, kendini yorgun hissettiği belirtildi. 33 yaşındaki kameramanın perşembe sabahı Medecins Sans Frontieres’e (Sınır Tanımayan Doktorlar) ait tedavi merkezine gittiği ve testlerden 12 saat sonra Ebola virüsü kaptığı haberini öğrendiği ifade edildi.

NBC News’ın, ailesinin isteği üzerine adını bildirmediği kameramanın, Liberya’da birçok projede çalıştığı ve aynı zamanda yazarlık yaptığı kaydedildi.

NBC News Başkanı Deborah Turness’un, söz konusu kameramanın virüs kaptığıyla ilgili çalışanlara yaptığı açıklamada, ”O’na en iyi bakımı sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz” ifadesini kullandı ve kameramanın ABD’ye tedavi için geleceğini bildirdi.

Öte yandan, temmuz ayında Batı Afrika’da misyonerlik ve yardım faaliyetlerinde bulunan Dr. Kent Brantly ve Nancy Writebol adlı Amerikalıların virüsten etkilendiği ve geçen ay da Dr. Rick Sacra’nın Liberya’da bir hastanede çalışırken virüs kaptığı belirtilmişti. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) 3 gün önce, Liberya’dan ABD’nin Dallas kentine gelen Liberya vatandaşı Thomas Eric Duncan’ın Ebola virüsü taşıdığını ve ülkede ilk defa Ebola virüsü teşhisinin konulduğunu teyit etmişti.

Kaynak : haber 7