Joe Biden: Rusya Doğru Oynamalı – Malatya Haber Ajansı

05 Aralık 2014

Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi’nin Grand Tarabya Otel’deki özel oturumuna katılan ABD Başkan Yardımcısı Biden, enerji konusunda sert mesajlar verdi. Joe Biden, özellikle Rusya’nın enerji politikasına eleştirilerde bulundu.

Enerji güvenliği için yeni stratejiler belirlenmesinin üzerinde duran Biden “Enerji güvenliği için Avrupa kaynakları çeşitlendirilmeli. bu konuda acilen harekete geçilmeli” dedi

“RUSYA ÖNEMLİ AMA..”

Biden, Rusya’nın enerji noktasındaki rolünün önemli olduğunu dile getirirken bu ülkeye şu sözlerle mesaj verdi: “Rusya eminim, çok önemli enerji tedarikçisi olmaya devam edecek. Rusya burada oyuncu olarak devam edecek. Ama doğru oynamalı!”

Biden ayrıca “Hem ABD, hem AB güçlü bir enerji diplomasisi ortaya koydular. Ukrayna’ya doğru ters akış koydular. Haziran ayındaki enerji kesintisine hemen müdahale edildi. Burada Baltık ülkeleri bir araya geldikleri zaman kaynak üretebiliyorlar. Eskiden Rusya’ya bağımlıydı bu ülkeler. Kıbrıs’ta da aynı şeyi söyledim.” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN ENERJİDE BÜYÜK ÖNEMİ VAR

Obama’nın enerji güvenliği konusunu son derece ciddiye aldığını aktaran Biden “Enerji güvenliğini gerçekleştirmek için Romanya’yı da ziyaret ettim. Başkan Obama, Polonya ve Estonya’yı ziyaret ettiğinde kendi enerjisi için tavsiyede bulunmuştu. Ne yapmamız gerekiyor? Kritik bağlantıları sağlamamız lazım. Yenilebilir enerji sağlanması lazım.” ifadelerini kullandı

Türkiye’nin de enerji akışında önemli bir aktör olduğunu belirten Biden, doğalgazın Hazar’dan Avrupa’ya geçişinde daha mühim bir göreve sahip olduğunun altını çizdi.

Gazın Hazar’dan Avrupa’ya getirilmesi çok önemli. Türkiye zaten petrol için çok önemli bir öneme sahipti. Şimdi gaz için de bu durum söz konusu.

ÜST DÜZEY GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Joe Biden’ın Başbakan Davutoğlu ile katıldığı konferans öncesinde ve sırasında geniş güvenlik önlemleri alındı. Hava, kara ve denizde önlemin alındığı görüşme öncesi otelin çevresinde TOMA ve çevik kuvvet ekipleri hazır bulundurulurken, denizde deniz polisi ve sahil güvenlik, havada ise polis helikopterinin bulunduğu görüldü. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun otele girişinden yaklaşık 1 saat sonra otele giriş yapan ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in heyetinde ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Francis J. Ricciardone’nin de olduğu görüldü.