Obama’dan Özel Ekip Talimatı – Malatya Haber Ajansı

14 Şubat 2015

 Beyaz Saray yetkilisinin Al Jazeera’ye verdiği bilgiye göre Başkan Obama, IŞİD’in elinde bulunan rehinelerin yerlerinin tespit edilmesi için özel bir ekip oluşturulması talimatı verdi.
 
Özellikle Amerikalı rehinelerin yerlerini tespit etmek için çalışacak ekip, Obama’nın emri ile Irak ve Suriye topraklarında araştırmalar yapacak ve bu ekip için her türlü imkân sağlanacak.
 
ABD bu ekip sayesinde IŞİD’in elindeki diğer rehinelerin Ürdünlü pilotunki ile aynı akıbeti yaşamamalarını amaçlıyor. IŞİD geçtiğimiz aylar içerisinde de aralarında ABD’li vatandaşların bulunduğu birçok rehineyi öldürmüştü.
 
IŞİD Ürdünlü pilotu öldürdü
 
IŞİD, dün rehin tuttuğu Ürdünlü pilot Muaz Kasasbe’nin yakılarak öldürüldüğünü gösteren bir video yayınladı. Ürdün ise pilotun bir ay önce öldürüldüğünü açıkladı.
 
IŞİD’in rehin tuttuğu Ürdünlü pilot Kasasbe’yi öldürmesinin ardından Ürdün de pilotla takas edilmesi planlanan ve terör saldırısı suçlaması ile daha önce idama mahkûm edilen Sacide Rişavi ve Ziyad Kerbuli’yi idam etti.
 
F-16 kullanıyordu
 
IŞİD’e karşı koalisyonun düzenlediği hava saldırıları kapsamında yaptığı görev esnasında Ürdün Hava Kuvvetlerine ait F-16 savaş uçağı Suriye’nin Rakka kentinde düşmüştü.
 
Uçağın pilotu Muaz Kasasbe fırlatma koltuğu sayesinde kurtulmuş ancak IŞİD’e esir düşmüştü.
 
IŞİD, turuncu elbise giydirilen ve dizleri üzerine çökmüş Japon rehineler Haruna Yukawa ve Kenji Goto Jogo’nun görüntülerini ise 20 Ocak’ta yayınlamıştı.
 
Görüntülerde, arkasında çöl, elinde bıçak, üstünde siyah kıyafeti ile İngiliz John olarak tanınan IŞİD üyesi İngilizce konuşarak, Japon hükümetinin Ortadoğu’dan 8 bin 500 km uzaklıkta olduğu halde ABD öncülüğündeki koalisyona ‘destek vermesini’ eleştiriyordu.
 
Rehinelerin hayatlarına karşılık Japon hükümetinden fidye olarak ‘200 milyon’ dolar istenen videoda, fidyeyi ödemek için 72 saat süre tanınmıştı.
 
IŞİD 200 milyon dolar fidye istediği iki Japon rehineyi üç gün arayla öldürdüğünü duyurmuştu.

Kaynak : Star