Aynısını Burada da Yapabilirler!

18 Temmuz 2018

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tanzanya temaslarını tamamlamasının ardından, Doğu Afrika  turunun ikinci durağı olan Mozambik programına başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ardından Nyusi tarafından resmi törenle karşılandı. Erdoğan ve Nyusi, baş başa ve heyetler arası  görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.
 
TÜRKİYE YANINIZDA
 
Basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mozambik’in Afrika kıtasının istikrarlı ülkelerinden biri olduğunu vurgulayarak “Mozambik, bağımsızlığını kazanmasının ardından yaşadığı zor günleri geride bırakmıştır.Bu tarihi ziyaretin iki ülkenin ilişkilerini güçlendirmesi en büyük dileğimiz. Mozambik’in yaşadığı güçlüklerin geçici olduğunu düşünüyorum. Türkiye olarak bu süreçte Mozambikli dostlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz.” dedi.
 
Mozambik ve Türkiye arasında 6 önemli anlaşmanın imzalandığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sayın başkanla yaptığımız görüşmede geleceğe yönelik vizyonu kendisi ile paylaşma fırsatım oldu. Özellikle ekonomi alanında edindiğimiz tecrübeleri bu ziyarette paylaştık. IMF noktasındaki düşüncelerimi paylaştım. Biz göreve geldiğimizde IMF’ye  borcumuz 23.5 milyar dolardı. ” ifadelerini kullandı
 
Erdoğan Mozambik’i FETÖ konusunda özellikle uyararak şunları söyledi; “Sayın başkan ile FETÖ ile mücadeleyi de konuştuk ve kendilerinden bu konuda özellikle desteklerini istedim. Bunlar nasıl ki bizim ordumuza ve devlet kurumlarımıza sızmışlarsa, aynı şeyi bu örgüt burada da yapacaklardır. Bu bir dost ve kardeş uyarısıdır. Biz her türlü desteğe hazırız ve biz Mozambik’in kara gün dostuyuz.”

STAR