Barzani’den Kürtlere Kötü Haber

05 Şubat 2016

Barzani'den Kürtlere Kötü Haber

IKBY’nin başbakanlık resmi internet sitesinde yayımlanan yazılı açıklamada, “Kürdistan bölgesinde hükümetten kaynaklanmayan bir ekonomik kriz yaşanıyor. Krizinin temel nedenleri, terör örgütü DAEŞ’in saldırıları nedeniyle bölgeye akın eden 1 milyon 800 bin iç göçmen ile sığınmacı ve petrol fiyatlarındaki ciddi kırılmalardır” ifadeleri kullanıldı.

GEÇİCİ BİR DURUM’

Açıklamada, bölgedeki ekonomik krizin daha fazla derinleşmesinin önüne geçmek için hükümetin yaklaşık bir yıldır çalışmalar yürüttüğü, gelirlerin artırılması ve giderlerin kısılması için yerli ve yabancı bazı ekonomist uzmanlar tarafından hükümet için bir reform paketi hazırlandığı bildirildi.
Bu paketin kısa süre içerisinde uygulamaya konulacağı ancak bunun geçici bir durum olduğu kaydedilen açıklamaya, şöyle devam edildi:

‘MAAŞI ÇOK OLANDAN ÇOK, AZ OLANDAN AZ KESİNTİ YAPILDI’

“Bölgenin güvenliğini temin eden Peşmerge güçlerinin dışında diğer tüm memurların maaşlarında azaltmaya gidildi. Memur maaşlarının sürekli ve düzenli şekilde verilmesi için maaşı yüksek olan memurlardan daha çok, maaşı az olanlardan ise daha az kesinti yapıldı. Daha önce 2015 yılında ödenmeyen maaşlar ise hükümetin memurlara borcu olarak kaydedilecektir ve durum iyileştikten sonra ödemesi yapılacaktır.”

 

Haber7