Başbakan Davutoğlu: PYD, Fırat’ın Batısına Geçmedi

30 Aralık 2015

Sırbistan’a giden Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakanı Aleksandr Vuçiç ile bir araya geldi.

 

Davutoğlu ve Vuçiç, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi ve soruları yanıtladı.

 

Başbakan Davutoğlu, bir soru üzerine Suriye’nin Teşrin bölgesinde yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyledi.

 

Davutoğlu, şöyle konuştu: “Türkiye’ye hasmane tutum içinde olan hiçbir unsurun, Fırat’ın batısına geçmesine olumlu bakmayacağımızı da PYD bağlamında da bunu dile getirdik, koalisyon ortaklarında da bunu vurguladık. Şu anda bütün o kuşak üzerinde, Halep’in kuzeyinde, Teşrin’den de Cerablus’a kadar olan alanda dinamik bir durum mevcuttur.  Şu ana kadar bize intikal eden bilgiler de geçen unsurların kesinlikle PYD unsurları olmadığı yönünde. Daha çok Arap ve o bölgede koalisyonla birlikte hareket eden gruplar. Bir kez daha ifade ediyorum, bu konudaki kararlılığımız da bütün taraflara açık bir şekilde dile getirilmiştir.”

 

SIRBİSTAN BAŞBAKANI: BEN SIRADAN BİR ADAMIM

 

Sırbistan Başbakanı Vuçiç, Rusya ile Türkiye arasında yaşanan gerginlikle ilgili bir soruya şöyle yanıt verdi: 

 

“Biz küçük bir ülkeyiz. Ben sıradan bir adamım. Sırbistan hükümetini temsil eden bir insanım. Benim gayem büyük dünya meselerini çözmek değil. Yerimizi biz biliyoruz. Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerimiz iyi, biz bu yolda devam edeceğiz. Biz isteriz ki, iki ülke arasındaki sorunlar barışçıl yoldan çözülsün, böyle olursa çok seviniriz. Biz her iki ülkeyle ilişkileri geliştirmek için uğraşacağız.”

 

“UMARIZ YENİDEN RUSYA’YLA İYİ İLİŞKİLER KURULUR”

 

Konuyla ilgili soruyu yanıtlayan Davutoğlu da, “Sayın Vuçiç’in söylediği bütün hususları saygıyla karşılıyorum. Bir hususta farklı düşünüyorum. Sırbistan küçük değil, önemli bir ülke. Sırbistan’ın kanaati bizim için önem taşır.

 

Rusya’yla gerilim konusunda tutumumuz açık. Türkiye, Suriye sınırında hava ihlaleri konusunda angajman kurallarını bütün taraflara ve bu arada Rusya’ya da bildirmiştir. Daha önce üç ihlalden sonra o gün on kez ikaz edilmesinden rağmen bu ihlalin gerçekleşmesi dolayısıyla, milliyeti belli olmadığı bir aşamada Rus uçağına müdahalede bulunuldu.

 

Bu, herhangi bir şekilde saldırgan bir tutum değil. Aksine kendi hava sahamızı savunduk. Ümit ederiz Rusya’yla iyi ilişkiler dönemi tekrar kurulur” dedi.

Star Gazetesi