DAEŞ’liler İçin İdam Kararı Verildi

16 Şubat 2016

DAEŞ'liler İçin İdam Kararı Verildi

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) terör örgütü DAEŞ’e üye olmakla suçlananlardan 4’üne idam, 6’sına 3 ila 10 yıl arasında değişen hapis cezası verildiği bildirildi.

BAE Haber Ajansı WAM’ın haberine göre, Yüksek Federal Mahkemesi Devlet Güvenlik Dairesi, DAEŞ’e üye olmakla suçlanan 11 kişinin yargılandığı davada hükmünü açıkladı. Mahkeme sanıklardan 4’ünü idam, 3’ünü 10’ar yıl, 2’sini 5’er, 1’ini 3 yıl hapis cezasına çarptırırken 1 kişi hakkında da beraat kararı verdi. Mahkeme ayrıca bu kişilerin yönettiği internet sitesinin kapatılmasına, evraklarının müsadere edilmesine ve sanıklardan 2’sinin cezanın infazından sonra sınır dışı edilmesine hükmetti.

Haberde haklarında idam kararı verilenlerin BAE, hapis cezasına çarptırılanların ise Moritanya, Bahreyn, Suriye ve BAE vatandaşı oldukları ifade edildi.

Aynı mahkeme ayrıca, Yemen’deki Husilere ekipman, kimyasal madde ve iletişim araçları tedarik edilmesiyle ilgili davada yargılanan 6 kişiden 3’ünün 10’ar yıl hapis cezasına çarptırılmasına 3’ünün ise beratına hükmetti. Mahkeme hapis cezasına çarptırılanlardan birinin cezanın infazından sonra sınır dışı edilmesine, 272 bin dolar para cezasına çarptırılmasına ve emirliklerden birindeki şirketinin kapatılmasına karar verdi.

BAE, 15 Kasım 2014’te aralarında DAEŞ’in de bulunduğu 83 örgüt, dernek ve hareketi “terör örgütü” olarak ilan etmişti.

Haber7

Anahtar Kelimeler:
, , , , ,