Dünya Türkiye Operasyonunu Böyle Duyurdu haberi

14 Ağustos 2015

Dünya Türkiye Operasyonunu Böyle Duyurdu

Dünya basını Türkiye’nin IŞİD operasyonunu son dakika gelişmesi olarak duyurdu.

Reuters: 4 IŞİD hedefi vuruldu

Uluslararası haber ajansı Reuters, “Türk savaş uçakları, Cuma günü erken saatlerde, sınırı geçmeden Suriye’deki dört IŞİD hedefini vurdu” dedi.

AFP: Türk jetleri IŞİD’i bombaladı

Fransız haber ajansı AFP, “Türk jetleri, Cuma günü erken saatlerde ilk kez Suriye’deki IŞİD cihatçılarını bombaladı” ifadesini kullandı. Haberde, harekâtın, IŞİD’in 2013 yılında Irak ve Suriye’de alan kazanmaya başlamasından bu yana Türkiye tarafından düzenlenen ilk operasyon olduğu vurgulandı.

BBC Obama üzerinden gördü

İngiliz yayın kuruluşu BBC ise, ABD Başkanı Obama’nın 16 ülkeden oluşan koalisyonun IŞİD’e karşı mücadele ettiğini hatırlatarak Obama ile yapılan geniş bir röportaja yer verdi. Suriye’ye yabancı savaşçı akışının durdurulmaya çalışıldığını ifade eden BBC, Obama’nın “Suriye’ye yabancı savaşçı akışını durdurmaya çalışıyoruz. Türkler, Ürdünlüler ve bölgede diğerleri ile birlikte yapmaya çalıştığımız şey, IŞİD’in faaliyet gösteremeyeceği bir platform oluşturmak” sözlerine yer verdi.

BBC ayrıca, Obama’nın IŞİD’le mücadele konusunda müttefikleri ile yakın görüşmeler içinde olduklarını vurgulayarak, Obama’nın bu konuda ilerleme kaydedildiği, Suriye’de siyasi bir geçiş sürecine ihtiyaç olduğu ve Esed’in, Rusların ve İranlıların bunu anlamasını sağlamaya çalıştıklarını aksi takdirde Suriye’nin bölgeyi çok daha uzun ve kanlı bir çatışmaya iteceği uyarısının altını çizdi.

El-Cezire: Türk savaş uçakları IŞİD mevzilerini bombalıyor

Katar merkezli yayın kuruluşu El-Cezire, “IŞİD’in Türkiye sınırında bir astsubayı şehit etmesinin ardından Türk savaş uçakları Halep kırsalında IŞİD mevzilerini bombalıyor” ifadelerini kullandı. El-Cezire, Türkiye’nin İncirlik askeri üssünü ilk kez koalisyon güçlerinin IŞİD’i vurmak için kullanmasına izin verdiğine de vurgu yaptı.

El-Arabiya: Türkiye ulusal güvenliği için herşeyi yapıyor

Suud merkezli yayın yapan El-Arabiya, Türkiye’nin IŞİD operasyonunu şu sözlerle duyurdu: “Türkiye, ulusal güvenliği için herşeyi yapıyor. Dün yapılan toplantı sonrası Türk jetleri, IŞİD mevzilerini vurmaya başladı.”

Guardian: İlk kez sınır ötesi operasyon

İngiliz The Guardian gazetesi, IŞİD tarafından düzenlenen bir operasyonda bir Türk askerin şehit edilmesinin ardından, IŞİD karşıtı koalisyonun İncirlik üssünün ABD güçleri tarafından kullanmasına ilk kez izin verildiğini yazdı. Türkiye’nin Suriye’de IŞİD hedeflerine ilk sınır ötesi hava operasyonu gerçekleştirildiğini belirten Guardian, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin IŞID militanlarına karşı gerçekleştirdiği operasyona geniş yer vererek, Türkiye’nin üssün koalisyon tarafından kullanılmasını daha önce reddetmesine rağmen, Türk askerinin şehit düşmesiyle birlikte harekete geçtiğini yazdı.

Times: Türkiye IŞİD’e savaş açtı

The Times gazetesi de, “Türk jetleri Suriye’deki IŞİD’e savaş açtı” başlıklı haberinde, Türkiye jetlerinin Suriye’de IŞİD hedeflerine ilk kez sınır ötesi hava operasyonu gerçekleştirdiğini yazarak, üç adet F-16’nın Diyarbakır’dan havalanarak terör örgütüne karşı bir operasyon başlatıldığını, Havar sınırı yakınında üç menzilin hedef alındığını belirtti. Gazete bunun IŞİD’e karşı gerçekleştirilen en geniş operasyon olduğun ifade etti.