Dünyanın en ilginç kaldırımı sökülünce…

09 Temmuz 2016

Dünyanın en ilginç kaldırımı sökülünce...

ABD’nin California eyaletindeki Hayward şehrinde bulunan kaldırımın hikayesi ilginç. İlk bakışta sıradan görünen bu kaldırım, son yıllarda bilim insanlarının düzenli olarak ziyaret ettiği bir “açık hava laboratuvarı” haline gelmişti.

Dikkatli bakanlar, kaldırımın bordür taşlarının bir noktada birbirinden ayrıldığını görüyordu.Yani kaldırımın sınırını belirleyen hiza, bir noktada bozuluyordu. Bu durum kaldırımın neden özel olduğunu da anlatıyordu: Kaldırım bir fay hattının tam üzerinde bulunuyordu.

1950’lerde inşa edildiğinden beri, kaldırımın bordür taşları, fayın hareket etmesiyle her yıl 4 mm birbirinden ayrılmıştı. 2000’lere gelindiğinde 8 cm’lik bir fark oluşmuştu.

Los Angeles Times’ın haberine göre Hayward Belediyesi geçen ay içinde kaldırımı söktü. Aynı yerde tekerlekli sandalye kullanımına uygun yeni bir kaldırım yapılıyor.

Jeolog Andrew Alden, kaldırımın yerbilimciler için bir “hac durağı” haline geldiğini ifade ederek “yas tuttuklarını” söyledi.

Kaldırımı 30 yıldır ziyaret eden ABD Jeolojik Araştırma Dairesi’nden David Schwartz ise “Fay yeni kaldırımı da birkaç yıl içinde kıracaktır. Ama gerçekten ilginç bir şey görmek için yine 30 yıl kadar beklememiz gerekecek” dedi.

BELEDİYEDEN SKANDAL AÇIKLAMA

Belediyeden yapılan açıklamada, “Kaldırımın özel durumunu bilseydik farklı davranabilirdik” ifadeleri kullanıldı.

Bu açıklama üzerine Amerikalı jeologlar, bundan böyle yerel yönetimlere, “Zorunda kalmadıkça dokunulmaması gereken özel yerler listesi” göndermeyi planlıyor.