Dünyayı Kurtaran Adam Sessiz Sedasız öÖldü

18 Eylül 2017

Sovyet subay Stanislav Petrov, 26 Eylül 1983’te aldığı bir karar sayesinde SSCB ve ABD arasında yaşanan Soğuk Savaş’ın nükleer bir savaşa dönüşmesini engelleyerek ‘dünyayı kurtaran adam‘ olarak tarihe geçmişti.

NÖBETTEYKEN ABD’DEN FÜZE ATILDIĞINI GÖRDÜ

Petrov o gün erken uyarı sisteminden sorumlu olduğu bir yer altı sığınağında nöbetteyken, gece yarısından biraz sonra ABD’den bir füzenin Sovyetler Birliği’ne doğru geldiğini gördü.

Kremlin’in karşılık vermek için kırmızı düğmeye basıp basmamaya yarım saat içerisinde karar vermesi gerekiyordu. Petrov’un tehlikenin gerçek olup olmadığını belirlemesi içinse sadece 15 dakikası vardı.

Ancak ​Petrov, ABD’nin gerçekten saldırması halinde bir tane değil birden fazka füze atacağını düşündüğünü rapor etti.

Daha sonraki incelemelere göre Petrov’un tahmini doğruydu, Sovyet uydularının füze sandığı şey bulutlardan yansıyan Güneş ışığıydı.

YAŞANANLAR YILLAR SONRA ANLATILDI

10 yıldan fazla bir süre gizli tutulan bu hikaye, Petrov’un yöneticisi olan Yuriy Votintsev’in 1998’de Alman gazetesi Bild’e anlatmasıyla ortaya çıktı.

Almanya’dan siyasi bir aktivist olan Karl Schumacher, Bild gazetesinde okuduğu röportajın ardından Rusya’ya giderek Petrov’u buldu ve neler olduğunu anlatması için onu Almanya’ya davet etti.

Petrov Almanya’da kaldığı süre boyunca yerel televizyon kanalları ve gazetelere bir dizi röportaj verdi.

Yıllar sonra Petrov’un doğum gününü kutlamak için onu arayan Schumacher, oğlundan emekli yarbayın mayısta Moskova yakınlarındaki küçük bir kasabadaki evinde öldüğünü öğrendi.

BM TARAFINDAN ÖDÜLLENDİRİLMİŞTİ

Petrov’a 2006’da New York’taki BM merkezinde Dünya Vatandaşları Derneği tarafından, üzerinde ‘nükleer savaşı önleyen insana’ yazan bir ödül verilmişti.

Sovyet subaya 2008’deyse, Güney Afrika’nın ırk ayrımcılığıyla mücadelesiyle bilinen simge liderleri Nelson Mandela ve Tibet’in sürgündeki ruhani lideri Dalay Lama gibi isimlerin layık görüldüğü Alman Basın Ödülü verilmişti.

2014’te Petrov’un dünyayı kurtaran kararını anlatan, ‘Dünyayı Kurtaran Adam’ (The man who saved the world) isimli bir Hollywood filmi çekilmişti.