Economist’in Erken Seçim Korkusu

23 Ağustos 2015

Economist'in Erken Seçim Korkusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim çağrısı yaptığını, Hazirandaki seçimlere göre AK Parti’nin daha fazla oy almayı umut ettiğini ve 7 Haziran’daki seçimlerde HDP’nin yüzde 13 oranında oy elde ettiğini hatırlatan yazı şöyle devam etti: Bir ay önce, Türkiye iki yıldır barış görüşmelerine birden bire nokta koydu. Bundan sonra şiddet ve milliyetçilik giderek yükseldi. Erdoğan, bu yükselen tansiyonun Türk seçmenlerinin HDP’den uzaklaşarak AK Parti’ye dönmelerine öncülük etmesini umut ediyor.

Guardian gazetesi de Türkiye’nin PKK ile güvenlik kuvvetleri arasında giderek artan şiddetin arasında yeni bir seçime doğru gittiğini yazdı.

Gazete, Türkiye’de 1 Kasım’daki yapılması planlanan erken seçimlerden önce geçici bir hükümetin kurulacağını aktarırken Türkiye’nin bir yandan da ABD’nin yürüttüğü IŞİD’a karşı mücadele etkin rol aldığına vurgu yaptı.

Guardian haberinde ”Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın muhalifleri geçtiğimiz Haziranda yapılan seçimlerde AK Parti’nin oylarını bölen HDP’ye olan desteği azaltmak ve milliyetçilerden oy kazanmak için PKK’ya saldırdığı gerekçesiyle Erdoğan’ı suçluyorlar” diye yazdı.

İngiltere’nin saygın gazetelerinden Financial Times Türkiye’nin Kasım ayında erken seçime gidebileceğine dikkat çekerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koalisyon görüşmeleri sırasında ilgi odağı olmamaya dikkat ettiğini ancak kısa bir süre önce kendini yine ileri sürdüğünü yazdı.

Türkiye’nin güneydoğusundaki şiddet olayları ve Türk lirasındaki değer kaybının arasında seçim kampanyasının sert geçebileceği yorumunu yapan gazete, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın 10 aydır en düşük sayıyla kapandığını aktardı.

Yeni Şafak

Anahtar Kelimeler:
, , , , ,