Esed Gidiyor Mu?

24 Ekim 2015

Esed Gidiyor Mu?

Suriye krizini ele alınacağı toplantı öncesinde gerçekleştirilen üçlü koordinasyon görüşmesi, Viyana’da bir otelde gerçekleşti.

Basının görüntü almasına izin verilen toplantı öncesinde Feridun Sinirlioğlu, John Kerry ve Adil el-Cübeyr herhangi bir açıklama yapmazken mini toplantının istişare niteliğinde olduğu ifade edildi.

Daha sonra Suriye Zirvesi’ne geçildi. Bu toplantıda ise Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Ürdün Dışişleri Bakanı Nasser Judeh de hazır bulundu.
Bir taraftan da Esed’in görevi bırakacağı iddiaları konuşuluyor.

Rus gazetesi Kommersant’a göre Suriye Rejiminin Diktatör lideri Esed yakın tarihte görevi bıraktığını ilan edeceği bir açıklama yapacak.

Gazete, Esad’ın Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le 3 saat süren görüşmesinin ardından bu kararın alındığını öne sürüyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in çözüm için Esad’a “tüm muhaliflerle masaya oturması” konusunda baskı yaptığı da iddialar arasında.

Rusya’nın ABD’ye Esad’ın 6 aylık siyasi geçiş sürecinin ardından görevi bırakmasını öngören bir plan sunduğu, Plana ABD’nin yanı sıra Türkiye’nin de onay verdiği öne sürülmüştü.