FETÖ’nün Şerif’ine Trump Neşteri

19 Kasım 2016

FETÖ ile bağlantısı deşifre olan ABD‘li Savcı Preet Bharara’nın yeni bir skandala imza atarak 17 Aralık hükümete yönelik darbe kumpasının fezlekesini işadamı Rıza Sarraf’ın yargılandığı dava dosyasına koymasının arkasındaki neden ortaya çıktı. Akşam’ın haberine göre, dava dosyasına FETÖ’nün kumpası olduğu kanıtlanan montaj ve yalanlarla dolu fezlekeyi olduğu gibi koyup bunu da “delil” olarak gösteren Preet Bharara’nın Trump‘ın seçilmesinden sonra görevine son verileceğinden endişe etmesinden dolayı böyle bir hamle yaptığı ortaya çıktı. Dava dosyasında ‘Türkiye’de basın özgürlüğü yok’ şeklinde yorumlar yaparak hukuk sınırlarının dışına çıkıp adeta siyasi yorum yapan Bharara’nın koltuğu sallantıda!

TRUMP KOLTUĞU ONA VERECEK

Trump’un ABD başkanı olarak seçilmesindensonra  New York Post Gazetesi’nde 10 Kasım tarihinde çarpıcı bir haber yayımlandı. Habere göre ABD’nin yeni başkanı Donald Trump New York Güney Bölge Eyalet Mahkemesi savcısı Preet Bharara’nın yerine ceza hukuku uzmanı olan hukukçu Marc L. Mukasey’i getirecek.

BAKANLIK iÇiN FAVORi

Adı Adalet Bakanlığı için telaffuz edilen eski New York Belediye Başkanı Rudy Giuliani ile aynı hukuk firmasında çalışan 49 yaşındaki Mukasey’in, Trump’in favori adayı konumunda olduğu belirtiliyor. Mukasey’in babası, Michael B. Mukasey de eski başkan Bush tarafından 2007 yılında Adalet Bakanı olarak atanmıştı.

TRUMP SORULARINI GEÇİŞTİRDİ

Savcı Bharara geçtiğimiz ay bir panele katılmış ve Trump hakkındaki soruları da geçiştirmişti. Bharara, 16 Ekim tarihinde New York Üniversitesi’nde düzenlenen panelin soru cevap bölümünde bir katılımcının “siz olasınız kanunları çiğneyen Trump’ı yargılar mıydınız?” sorusunu “Bir sonraki soru lütfen!” diyerek geçiştirdi.

SİSTEM NASIL İŞLİYOR

ABD’de de bölge mahkeme yargıç ve savcıların isimleri başkan tarafından belirlenir ve senato tarafından onaylanır. Görevden alma yetkiside ABD başkanına aittir.

STAR

Anahtar Kelimeler:
, , , , , ,