FETÖ Okullarına Barzani Darbesi

11 Ekim 2016

 Terör örgütü FETÖ’nün Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) altındaki okullarına el konuldu. Bir üniversite ve kolejlerden oluşan 38 okul, IKBY yönetimine geçti.  FETÖ okullarının imamı Talip Büyük’ün bölgeye girişi yasaklandı, okulların alt ve üst yönetimleri için Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı’yla işbirliğine başladı.

Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA), IKBY yönetimindeki bölgede yaşayan Türkmenlerin Türkçe eğitim alması için ilk ve orta dereceli eğitimde 13 okul ve Selahaddin Üniversitesi’nde Türk Dili Bölümü açtı. Bu okullara devam eden 1900 Türkmen öğrencinin eğitim dili de Türkçe olacak, ayrıca Arapça ve Kürtçe de öğrenecekler. TİKA, ayrıca bölgedeki Kürtler içinde bir okul açtı.

“EL KOYDUK”

Açılış töreninde konuşan IKBY Eğitim Bakanı Piştivan Sadık, Türkiye Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnan, TİKA Başkan Yardımcı Ali Maskan, Kürt, Türkmen ve Arap öğrencilerin bölgede huzur ve barış ortamında eğitim aldığına dikkat çekti. Konuşmalarda, IKYB ve Türkiye arasında, başta eğitim alanında olmak üzere bölgesel işbirliği projelerinin devam ettirileceği vurgulandı.  Terör örgütü FETÖ’nün bölgedeki okullarına ilişkin sorularımızı yanıtlayan IKBY Eğitim Bakanı Pişitvan Sadık,  “Bu okulların yönetimine el konuldu. Okulların yönetimi tamamen IKBY Eğitim Bakanlığı’na geçti” dedi.  FETÖ’nün Işık ve Feza Mektepleri adı altında bölgede biri üniversite ve diğerleri kolej olmak üzere 38 okulununda eğitim veren öğretmenlerin durumuna ilişkin sorumuza da yanıt veren Bakan Sadık, “Bu okullarda 14 bin öğrenci okuyor. Bu öğrencilere eğitim veren alt ve üst kadroya ilişkin de Türk Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte görüşmelerimiz sürüyor” diye konuştu.  FETÖ’nün Irak okullarının imamı Talip Büyük’ün yurtdışına çıktığı ve bölgeye girişinin de yasaklandığı öğrenildi. FETÖ’nün IKBY yönetimi altındaki şehirlerden tamamen silindiği ancak Bağdat yönetimine bağlı Irak’ın diğer şehirlerinde faaliyetlerini sürdürdüğü öğrenildi.

Star Gazetesi