GOOGLE Binası Basıldı

29 Mayıs 2016

GOOGLE Binası Basıldı

Fransa yargısı uzun soluklu takibi neticesinde, Google’ın Fransa’daki tüm faaliyetlerini beyan etmediğine hükmetti ve vergi kaçırma şüphesiyle soruşturma başlattı.

GOOGLE VERGİ KAÇIRIYOR

Fransız savcılara göre teknoloji devi şirket, Avrupa’daki gelirleri ve reklam sağlayıcılara para dağıtımını İrlanda üzerinden gerçekleştirerek büyük oranda vergi kaçırıyor.

PAZARLAMA FAALİYETLERİ DUBLİN’DEN

İddiaya göre Google’ın Paris, Londra ve diğer büyük Avrupa başkentlerinde tam teşekkülü geniş ofisleri bulunuyor fakat pazarlama faaliyetlerinin yönetimi Dublin ofisi üzerinden gerçekleştiriliyor.

Fransa'da Google binasına polis baskını

İRLANDA’DA UYGULANAN KURUMLAR VERGİSİ AVRUPA ORTALAMASINDAN DÜŞÜK

Bu anlamda Google’ın İrlanda üzerinden diğer ülke ofislerini uydu olarak kullandığı söyleniyor. İrlanda’da uygulanan %12,5’lik kurumlar vergisinin Avrupa ortalamasından düşük olduğunu açıklayan uzmanlar, Google’ın bu yolla hem Avrupa hem de ABD‘deki faaliyelerinde vergiden kaçınmış oluyor.

Fransa'da Google binasına polis baskını

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MALİ DOLANDIRICILIK VE AKLAMA EYLEMLERİ

Polis eşliğinde 100 civarında araştırmacı, 25 bilgisayar uzmanı ile 5 hâkimin katılımıyla yerel saatle 05:00 civarı gerçekleştirilen baskında Google’ın Paris’teki merkez ofisinde gizlilik derecesi yüksek araştırmalara başlandı. Bu konuda açıklama yapan Mali Savcı, “Fransız vergi makamlarından gelen şikayetler üzerine, bir ön soruşturma düzenleme kapsamında bu aramaları gerçekleştiriyoruz. Ağırlaştırılmış mali dolandırıcılık ve aklama eylemlerine ilişkin ilk çalışmalara 2015 yılının Haziran ayında başladık.” dedi.

Son verilere göre Google, Fransa’da 700’den fazla personel istihdam ediyor. 2014 yılında Fransa’daki operasyonlarında 216 milyon avro gelir elde ettiğini beyan eden Google, 5 milyon avro vergi ödemişti. Ancak iddiaya göre reklam araştırmacıları, 2014 için gerçekleşen gelirin 1,7 milyar avro olduğunu ortaya koydu.

EYLEMLER YAYILARAK DEVAM EDİYOR

HOLLANDE’DAN GERİ ADIM YOK AÇIKLAMASI

Fransa’da sendikalar grev ve eylemlerini tırmandırma tehdidinde bulunurken, Cumhurbaşkanı Francois Hollande çalışma yasasındaki değişiklikler konusunda geri adım atmayacağını söyledi.

Ülkede birçok yakıt deposu ve rafineriler grevci işçiler tarafından barikatlarla kapatıldı. Yakıt sıkıntısı nedeniyle benzin istasyonlarında uzun kuyruklar oluştu.

Hollande “Aynı doğrultuda devam edeceğim çünkü bu değişikliklerin iyi olduğunu düşünüyorum” dedi. Ancak Başbakan Manuel Valls iş yasası değişikliklerinde bazı ayarlamalar yapılabileceği yönünde sinyal verdi.

YENİ YASA İÇİN EYLEMLERİ YOĞUNLAŞTIRIN ÇAĞRISI

Dün yapılan çok sayıda eylemin ardından sekiz sendika yayımladıkları ortak açıklamada “Devam edin ve eylemleri yoğunlaştırın” çağrısında bulundu.

GAZETELER BASILMADI

Dünkü eylemlerde 77 protestocu gözaltına alırken, çatışmalarda 15 polis yaralandı. Ancak sendikaların öncülüğündeki eylemler büyük ölçüde sakin geçti.

CGT sendikası dün gazetelerin sendikanın başkanı Philippe Martinez’in yazdığı makaleyi yayımlamayı reddetmesinin ardından matbaalarda çalışanlar iş bıraktı ve komünist L’Humanite dışında hiçbir gazete basılmadı.

Bugünse gazeteler yeniden basılmaya başlandı.

İş yasasındaki değişikliklere karşı muhalefet doğal tabanı işçileri kendisinden uzaklaştırmak istemeyen sosyalist hükümet için büyük bir sorun.

Fransız TF1 televizyonu polisin ülkenin batısındaki Donges petrol deposunda kurulan barikatları dağıtmaya başladığını duyurdu.

TF1’e göre yakıt sıkıntısı, özellikle Paris ve ülkenin güneydoğusunda sorun oluyor.

Japonya’daki G7 zirvesinde konuşan Cumhurbaşkanı Francois Hollande “Başlıca görevimiz halka yakıt arzını devam ettirmek ve önemli kamu hizmetlerini sürdürmek için elimizden gelen her şeyi yapmak” dedi.

İKİNCİ MADDEYE TEPKİ

Protestolarda başı CGT sendikası çekerken, aralarında Force Ouvriere ve Unef’in de bulunduğu diğer sendikalar da destek veriyor.

Değişiklik önergesinde en çok tepki alan ikinci madde.

Sözkonusu maddede, şirketlere gereklilik hissetmeleri durumunda işçi haklarını koruyan ulusal yasalardan muaf kalma hakkı tanınıyor.
Bu arada sivil havacılık yetkilileri dört ila altı günlük yakıt rezerevleri kaldığını söylerken havayolu şirketlerinden Fransa’da yakıt ikmali yapmamaları istendi.

TF1’e göre yakıt sıkıntısı ülkedeki benzin istasyonlarının yüzde 20’sini etkiliyor. Petrol endüstrisinden yetkililer ek tankerleri kullanıma soktuklarını ve gerekirse Belçika ya da Almanya’dan dolum yapabileceklerini bildirdi.

Fransa gelecek ay Euro 2016 şampiyonasına ev sahipliği yapacak.

Ancak sendika iş yasasındaki değişikliklerin Senato’da görüşüleceği 14 Nisan’da Paris’ta “Büyük bir ulusal gösteri” yapmayı planlıyor.

Sendikalar dünkü gösterilere 300 bin kişinin katıldığını söylerken, yetkililier bu sayının 153 bin olduğunu savunuyor.

ÇALIŞMA YASASINDAKİ DEĞİŞİKLİKLER

Haftada 35 saat çalışma limiti değişmiyor ancak sadece ortalama çalışma süresi olarak kabul edilmesi teklif ediliyor.

Şirketlere yerel sendikalarla görüşüp daha fazla ya da daha az çalışma süresi uygulamalarına geçme hakkı tanınıyor.

Yasa teklifindeki azami çalışma süresi ise 46 saat.Şirketlere maaş indirimi konusunda daha fazla hak tanınıyor.

İşten çıkarmalar kolaylaştırılıyor.

Çalışanların izinlerini ne zaman kullanabileceği konusunda şirketlerin söz hakkı artırılıyor.

Anahtar Kelimeler:
, ,