Halep Kuşatması

06 Şubat 2016

Halep Kuşatması

Rusya desteğiyle hâkim olduğu alanları artırmak isteyen Suriye rejim güçlerinin yeni hedefi ülkenin en önemli kenti Halep. Halep’teki muhaliflerin Türkiye ile irtibat kurduğu iki bağlantı kapısı, Rus-Esed taarruzu sonrası 1’e düştü. Önceki gün Mareste’nin düşmesiyle rejim güçleri uzun zamandır kuşatma altında tutulan Nubul ve Zehra beldelerine ulaştı. Böylece Azez’den Halep’e giden yol kapanmış oldu. Uluslararası yardım kuruluşları bu yolu kullanarak Suriye içine insani yardım taşıyordu. Çok sayıda yardım TIR’ı yakın zamanda bu yol üzerinde Rus uçaklarının hedefi olmuştu. Rejimin ilerlemesiyle Halep’in kuzey kırsalı kent merkezinden kopmuş oldu. Muhaliflerin elinde sadece Hatay-Reyhanlı’daki Cilvegözü Kapısı’na açılan Bab el-Hava Sınır Kapısı kaldı. Muhaliflere göre yakın zamanda, İdlib’in kuzeyindeki bu ikmal yoluna da saldırı yapılacak ve Halep ile dünyanın bağlantısı tamamen kesilecek.

İkinci bir Madaya olabilir

Rus savaş uçaklarının savaşın dengesini değiştirdiğini söyleyen Muntasır Billah Tugayı Komutanı Firas Paşa, bölgedeki son gelişmeleri Yeni Şafak’a anlattı. “Yağmur gibi füze yağdırıyor ve bu füzeler genellikle ısı güdümlü. Uçaklar sürekli bombardıman yapıyor. Ellerinde ne varsa kullanıyorlar. Ağır toplar, misket bombası, fil bombası. Ağır silahı olan gruplar mücadele ediyor ama onların da yapacakları sınırlı. Bizim elimizde ağır silah yok” diyen Paşa, rejimin Halep’i tamamen kuşatma hedefinde olduğunu dile getirdi.

Firas Paşa’ya göre ikinci hamle Handerat cephesinden yapılacak. Paşa, “Rejim, Halep’i tamamen kuşatma amacında. Bize ikinci bir Madaya yaşatmayı amaçlıyorlar. Silahımızı döküp teslim olmamızı bekleyecekler. Eğer bir Suriye devrimi varsa o da Halep’tir. Halep, Suriye devriminin kendisidir. Kanımızın son damlasına kadar Halep’i savunacağız. Bu hem psikolojik hem de stratejik açıdan çok önemli” şeklinde konuştu.

Yeni Şafak

Anahtar Kelimeler:
,