İngiliz Gazetesi Yeni Anladı! Darbenin Arkasında Fetullah Var

27 Ağustos 2016

Financial Times gazetesinin dış haberler editörü David Gardner, Türkiye’de son dönemde yaşanan gelişmeleri değerlendirdiği makalesinde, “Deliller darbe girişiminin arkasında Gülencilerin olduğunu gösteriyor” yazdı. Gardner yazısında, “Gülenciler devlete Erdoğan’ın iddia ettiği kadar sızdıysa, Türkiye’nin ve Erdoğan’ın başı büyük belada” diyor.

BİDEN’IN İLİŞKİ ONARMA ZİYARETİ

Bunu bir “ilişki onarma ziyareti” olarak tanımlayan Gardner, aynı gün Türkiye’nin operasyonuyla IŞİD’in Cerablus’tan çıkarıldığını ve Ankara’nın NATO üyesi olarak değerini Washington’a hatırlattığını belirtiyor.

TÜRKİYE HALA BATI İLE ÇARPIŞMA ROTASINDA

Ancak Gardner’a göre ‘tatmin edici görünen bu sonuç aslında yanıltıcı’: “Türkiye hâlâ Batı ile çarpışma rotasında. Ayrıca aynı anda çok fazla cephede savaşıyor.

DELİLLER GÜLEN’İ İŞARET EDİYOR

Batı’nın Türkiye’deki darbe girişiminin demokrasiye yapılmış gaddar bir saldırı olduğunu kabul etmeyi çok ağırdan aldığını belirten Gardner’ın yazısı şöyle devam ediyor: “Deliller darbe girişiminin arkasında Gülencilerin olduğunu gösteriyor. Fethullah Gülen’in darbede doğrudan eli olsun olmasın, onun takipçilerinin Türk devletine çok ciddi boyutlarda sızmış olduğu tartışılmaz bir gerçek.