İsrail’e “Kırmızı Kart” Protestosu

15 Ekim 2015

İsrail'e "Kırmızı Kart" Protestosu

İsrail ile Belçika, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde karşı karşıya geldi. Maç öncesi Kral Baudouin Stadı önünde toplanan yaklaşık 200 kişi, İsrail’i protesto etti.

”İsrail’e kırmızı kart gösterisi” adı verilen eylemde, sık sık ”Terörist İsrail”, ”Katil Netenyahu” ”Hepimiz Filistinliyiz” ve ”Aksa sana canımız feda” sloganlarını attı.

Pankartlarda da ”Apartheid İsrail rejimine kırmızı kart”, ”İsrail’i boykot edin” ifadelerine yer verildi.

Belçikalı bir gösterici İsrail’in her gün Filistinlileri aşağılayan uygulamalara imza attığını belirterek, ”İsraillilerin sadece kendileri için bir devlet istemesini kabul edemem. Şu anda İsrail, Avrupa Şampiyonası’nda futbol oynuyor. Avrupalı olmamalarına rağmen kabul edildiler. Onların da Filistinlilerin futbol oynamasını kabul etmesi gerekiyor. Böylece Filistinliler de Belçika’ya gelip nasıl futbol oynadıklarını gösterebilirler.” dedi.

Arap asıllı başka bir eylemci ise Filistin halkı ile dayanışma için eylemde yer aldığını kaydederek, ‘’Bu mücrimlerin Kudüs, Batı Şeria ve Gazze’de nerler yaptığını biliyorsunuz. Masumları öldürüyorlar. Filistin halkı bağımsızlık istiyor. Savaş değil, herkes gibi dünyada özgürce yaşamak istiyorlar.” diye konuştu. Yaklaşık 2 saat süren gösteri olaysız bir şekilde sona erdi.