İsrail: IŞİD Bizi Tehdit Etmiyor, Asıl Tehlike İran

30 Ekim 2015

İsrail: IŞİD Bizi Tehdit Etmiyor, Asıl Tehlike İran

İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon, terör örgütü DAEŞ’in İsrail’e karşı doğrudan bir tehdidi bulunmadığını, Suriye ile ilgili asıl endişelerinin “Hizbullah’ın Golan Tepeleri’nden İsrail’e karşı bir cephe açma çabaları” olduğunu söyledi.

İsrail Savunma Bakanı Yalon, ABD’nin başkenti Washington’da Amerikalı mevkidaşı Ashton Carter ile görüşmelerinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Yalon, İsrail’in DAEŞ’ten bir tehdit hissedip hissetmediğinin sorulması üzerine, “Şu ana kadar bizi doğrudan tehdit etmediler ama onları Suriye’de çok dikkatli izliyoruz” dedi. Gazze Şeridi’nde ve Mısır’ın Sina Yarımadası’nda DAEŞ unsurlarının bulunduğunu belirten Yalon, DAEŞ’in İsrail’i tehdit etmemesinin nedeninin, örgütün yeni bir cephe açmaktan kaçınması olduğunu ifade etti.

Yalon, “Bunu yaparlarsa büyük hasar göreceklerini biliyorlar” diye konuştu.

İsrailli bakan, ülkesinin asıl endişesinin ise İran destekli örgütler olduğunu söyledi. Suriye’den son iki yılda maruz kaldıkları az sayıdaki terör saldırısını İran destekli örgütlerin düzenlediği iddiasında bulunan Yalon, “Suriye’deki durumla ilgili asıl endişemiz Golan Tepeleri’nden bize karşı terör cephesi açmaya çalışan İran Devrim Muhafızları destekli gruplar, vekiller. Şu ana kadar asıl endişemiz bu” diye konuştu.

Şu anda Lazkiye, İdlip, Halep, Homs gibi Suriye’nin kuzeyi ve batısına yoğunlaştıklarını bildiren Yalon, Halep’te rejimin düzenlediği operasyonlara bin 500 ile 2 bin arasında İran Devrim Muhafızının katıldığını, ayrıca 800 Hizbullah mensubunun da bu operasyonlarda yer aldığını, Rusya’nın da bunlara hava saldırılarıyla destek verdiğini bildirdi.

Yalon, Rusya’nın Suriye’deki hava saldırılarından sadece 17’sinin DAEŞ’i hedef aldığını, kalan bütün saldırıların ise Suriyeli muhalifleri vurduğunu belirtti. Yalon, İsrail ile Rusya arasındaki işbirliğinin ise taraflar arasında bir çatışma meydana gelmemesi için alınan önlemlerden ibaret olduğunu dile getirdi. Yalon, “Onlar bize karışmıyor, biz de onlara karışmıyoruz” dedi.

“F-35’ler hava kuvvetlerimizin geleceği”

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter ise Ortadoğu’nun meydan okumalarının devam ettiği bir ortamda İsrail’in güvenliğini sağlamak için yeni yollar bulmaya devam ettiklerini söyledi. Carter, bu çerçevede iki ülke arasındaki F-35 uçakları konusundaki işbirliğine işaret ederek, yeni nesil savaş uçaklarının ABD ve İsrail hava kuvvetlerinin geleceği olduğunu vurguladı.

Carter, “İsrail, gelecek yıl bölgede F-35 sahibi ilk ve tek dostumuz olacak” dedi.

F-35 uçaklarındaki 365 derece görüş imkanı sağlayan baş üstü göstergenin bir İsrail firması olan Elbit tarafından geliştirildiğini bildiren Carter, “Çığır açan bu teknoloji, ilişkilerimizin emsalsiz yakınlığının bir sonucu” diye konuştu.

Haber7