Katil Esed’e 18 Milyonluk Destek

01 Ağustos 2017

 Suriye‘de Esed rejimin yaptığı katliamları defalarca kınayan BM ve Batı, Suriye’ye sert bir eylemde bulunamamayı, Rusya’nın vetosuna bağlıyordu. Ancak BM’nin 2016 raporu ile birlikte durumun göründüğü gibi olmadığı ortaya çıktı.
 
Haziran ayında yayınlanan 739 sayfalık 2016 yılı BM raporuna göre, BM personelinin kaldığı ve Suriye Turizm Bakanlığı ile ortaklığı olan Şam’daki Four Seasons oteline 9.5 milyon dolarlık bir ödeme gerçekleştirilmiş. Raporda, paranın bir kısmının da Esma Esed’in sözde hayır kurumlarına aktarıldığı tespit edildi.
 
 Paranın aktığı kişilerden biri de Makhlouf. Suriye’ye telekominikasyon ve güvenlik adı altında gönderilen yardımlar zenginliği ile bilinen Esed’ın kuzeni Rami Makhlouf’a verilmiş.
 
Bağımsız Suriye Hareketi adına konuşan Kathleen Fallon, ”Bu bilgiler, BM’nin tarafsız olmadığını ve çatışmaların en büyük nedeni olan Esed’e yardım ettiğini gösteriyor. Rejim bütün ölümlerden sorumludur ve bu ödüllendiriliyor.” dedi.
 
BM yetkilileri ise böyle bölgelerde seçeneklerin çok az olduğunu ve bu yüzden Four Seasons otelinde kalındığını savundu. BM Sözcüsü Stephane Dujarric, Suudi Arabistanlı milyarder Prens El-Velid bin Talal’ın ortağı olduğu Four Seasons Otel’e ödenen paralarla ilgili olarak da, “Şam’da güvenlik açısından uygun olan tek yerdi” dedi.
 
BAY 10 NUMARA VE HAMSHO’YA PARA AKIYOR
 
Suriye’nin en zengin işadamlarından biri olan Esed’in kuzeni Makhlouf, ülkede ”Bay 10 numara” olarak biliniyor. 2008 yılından bu yana ABD‘nin kara listesinde yer alıyor.
 
Oklahoma Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Merkezi Uzmanı Joshua Landis, “Bay 10 numara ekonomiye büyük ilgi duyuyor. Suriye’de bir şeyler yapmak isteyen anahtar için bu adama uğrar”dedi.
 
Makhlouf’a ait olan Syriatel’e, UNHCR ve UNICEF de dahil olmak üzere üç farklı BM organı tarafından 164 bin 300 dolar ödendi. Yine güvenlik firması Qasioun’a 105 bin dolar ödendiği tespit edildi.
 
 Birleşmiş Milletler, ABD’nin kara listesinde yer alan rejim yanlılarından Muhammed Hamsho’nun sahibi olduğu Jupiter adındaki yatırım şirketi ile Golan bölgesindeki çalışmalar için iki ofis ve konaklama bedeli olarak 1.5 milyon dolarlık anlaşma yapmış. Anlaşmanın opsiyonlu olduğunu bildiren BM yetkilileri, sözleşmenin uzatılması halinde bedelin 7.7 milyon dolara çıkacağını açıkladı.
 
ESMA’NIN TEKELİNDEKİ SÖZDE YARDIM VAKFI
 
BM’nin Suriye’ye yiyecek ve tıbbi yardım getirme çabaları rejim tarafından engellendi. Rejim STK ve diğer kuruluşların Suriye’ye getirmeye çalıştığı yardımları engelliyor.  Beşar Esad’ın eşi Esma Esed tarafından yönetilen sözde yardım kuruluşu Suriye Kalkınma Vakfı, geçtiğimiz yıl BM İnsani İlişkiler Kordinasyon Ofisi tarafından 751 bin dolarla ödüllendirildi.
 
 Londra’daki King’s College’daki Savaş Çalışmaları Bölümü’nden Doç. Dr. Reinoud Leenders “BM bazı işleri gerçekleştirmek için rejimle işbirliği yaptığını söyüyor. Ancak kara listede yer alan kişilerle iş yapması şaşırtıcı.” dedi.
 

STAR

Anahtar Kelimeler:
, , , , ,