Merkel’den Mülteci Sorusuna ‘Türkiye’ Cevabı

29 Ekim 2015

Merkel'den Mülteci Sorusuna 'Türkiye' Cevabı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, sığınmacı olma nedenlerini ortadan kaldırmak zorunda olduklarını belirterek, “Ben Türkiye, Yunanistan ve AB arasında devam eden görüşmelerin sonucunda, sığınmacı sayısını azaltabileceğimize tam olarak inanıyorum” dedi.

Merkel, Honduras Cumhurbaşkanı Juan Orlando Hernandez ile başbakanlık binasında düzenlediği ortak basın toplantısında basın mensuplarının sorularını cevapladı.

“Sığınmacı yasası çıkardık”

Sığınmacı krizinin çözümü için bir yol haritasının belirlenmesi gerektiğini dile getiren Merkel, olayın ülke içindeki çözümü için yeni bir “sığınmacı yasası” çıkardıklarını hatırlattı. Merkel, sığınmacı sorununun ülke içindeki çözümü için, “Bu yasanın bize verdiği imkanları kullanmalıyız” dedi.

Sığınmacı olma nedenlerini ortadan kaldırmak için hala atılması gereken adımların bulunduğunu belirten Merkel, Türkiye gibi ülkelerdeki sığınmacıların durumlarının da daha iyi bir hale getirilmesi gerektiğini kaydetti.

1 Kasım vurgusu

Merkel, 1 Kasım seçimlerinin Türkiye için önemli olduğuna işaret ederek, “O tarih Türkiye-AB eylem planının uygulanması için ve seçim sonrası ikili ilişkilerin daha da yoğunlaştırılması için önemli bir tarih” değerlendirmesinde bulundu.

Özellikle sığınmacı olma nedenlerini ortadan kaldırmak zorunda olduklarını vurgulayan Merkel, “Ben Türkiye, Yunanistan ve AB arasında devam eden görüşmelerin sonucunda sığınmacı sayısını azaltabileceğimize tam olarak inanıyorum” dedi.

Türkiye’de, Ürdün’de ve Lübnan’da sığınmacıların barınma alanların sınırlı olduğunu belirten Merkel, şunları söyledi:

“Tam bu sebepten dolayı Türkiye-AB arasındaki sığınmacı (eylem) planının programında tam da şu noktalar var: Sığınmacılar için çalışma izni, AB’nin Türkiye’deki sığınmacıları desteklemesi. 1 Kasım sonrası bu konular üzerinde çalışacağız.”

“Sığınmacılar için özgürlük alanları oluşturmalıyız”

Honduras Cumhurbaşkanı Hernandez ise sığınmacı sorununun dünya üzerinde yaşanan tarihi bir sorun olduğuna dikkat çekerek, Orta Amerika’da sığınmacı akımıyla ilgili durumun “çok acı” olduğunu söyledi.

Özellikle geçen sene çocukların Orta Amerika’dan ABD’ye doğru gerçekleştirdikleri sığınmacı hareketlerinin kıtayı sarstığını dile getiren Hernandez, sığınmacı konusuyla ilgili bir araştırma yaptıklarını ve şöyle bir tespitte bulunduklarını belirtti:

“Sığınmacı göçünü engellemek için bizim yapmamız gereken, Orta Amerika’da refahın, imkanların ve şansların bulunduğu bir özgürlük alanı oluşturmak. Ancak bu şekilde bizim vatandaşlarımız kendi potansiyellerini bireysel olarak kendileri, aileleri ve ülkeleri için kullanabilirler.”

Yeni Şafak