Muhalifler Halep Kuşatmasını Kırıyor

02 Ağustos 2016

Suriyeli muhaliflerin, rejimin kuşatması altındaki bölgelere ulaşmak için Halep’in güneyinde başlattığı operasyonda 1 köy, 4 tepe, 3 tank ve 1 füze birliğinin kontrolünü ele geçirdiği, kentin güneyindeki çatışmalarda da 56 rejim askerinin öldürüldüğü bildirildi.

Fetih Ordusu’nun saha komutanlarından Ahmed Musa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Fetih Ordusu’nun (Ceyş el-Fetih) rejim güçlerinin kuşatması altındaki bölgelerin ablukasını kırmak için başlattığı ve ”Halep kuşatmasını kırma” adı verilen operasyonda 1 köy, 4 tepe, 3 tank ve 1 füze birliğinin kontrolünün sağlandığını belirterek kentin güneyindeki çatışmalarda 56 rejim askerinin öldürüldüğünü, 2 tank, 1 kepçe, üzeri makineli tüfekli 16 aracın imha edildiğini kaydetti.

Muhaliflerin kentin güneyindeki birçok noktadan operasyona başladığına işaret eden Musa, ”Rejimin kuşatması kırılana kadar operasyonlarımız devam edecek. Bölgede tüm ağır silahlarımızla Esed güçlerine saldırıyoruz” dedi.

”Rusya ve rejimin hava saldırılarını engellemek için lastik yaktılar”

Bu arada Halep’teki yerel medya aktivistlerinden Yasir Ebu Ammar, muhaliflerin kentin güneyindeki ilerleyişine destek vermek için halkın, Rusya ve rejime ait savaş uçaklarının saldırılarını engellemek amacıyla lastik yaktığını söyledi. Dumanla kaplandığı için bölgenin savaş uçaklarının saldırılarına maruz kalmadığının altını çizen Ammar, ”Halep’in güneyindeki operasyonun başlamasıyla muhalif bölgelerdeki camilerden sela verildi” ifadesini kullandı.

Rejim güçlerinin bu ay kentin kuzeyindeki muhaliflerin tek çıkış noktası olan Kastillo yolunun kontrolünü sağlaması üzerine muhalif bölgeler kuşatma altına girmişti.