Muhammed Biltaci’ye Suikast Girişimi!

13 Ağustos 2016

Muhammed Biltaci’nin eşi, yapılan suikast girişimini anlatarak, eşinin hayatının tehlikede olduğunu söyledi. 

Mısır’da Temmuz 2013’te darbe ile görevinden uzaklaştırılan Muhammed Mursi’ye yakınlığıyla bilinen ve İhvan yöneticilerinden olan Muhammed Biltaci’yi kaldığı hapishanede öldürmeye çalıştıkları ortaya çıktı.

HÜCRELERİN IŞIKLARINI SÖNDÜRDÜLER

Biltaci’nin eşi Sena Abd el-Cevvad, eşinin kaldığı hapishanede maruz kaldığı hukuksuz uygulamaları anlattı. Eşine suikast girişiminde bulunulduğunu anlatan Abd el-Cevvad şöyle konuştu; “Kocamın ve 20 diğer mahkumun kaldığı hücrelerin elektriklerini kesmişler. Sonra onları gardiyanların ve askerlerin kenarlara dizildiği bir koridordan geçirmişler. Mahkumları, haklarında verilen idam hükmünün uygulanacakmış gibi bir hisse kapılmışlar.”

BU İLK DEĞİL

11 Ağustos Perşembe günü gerçekleşen olayda Biltaci’nin eşi, hapishane müdürünün mahkumları korkutma politikasıyla, idam hükmünün gerçekleşeceği havasını oluşturmaya çalıştığını düşünüyor. Sena Abd el-Cevvad, Huffington Post’a verdiği röportajda, sözlerini şöyle sürdürdü;
Hücrelerin ışıklarını kapatıp askerlerle dolu bir koridorda mahkumları yürütmüşler. O an hepsine idam hükmünün uygulanacağı mesajını vermişler.

“Kocamın anlattıklarına, duruşma günü herkes şahit oldu. Eşim, hapishane müdürünün yaptıklarını anlattı, onlara uyguladığı işkenceleri de… Bu bir defaya mahsus bir şey değil, bunu herkes biliyor.

Bunu kasıtlı olarak ve sürekli yapıyorlar. Hapishane müdürünün eşime çok ağır şekilde küfürler ettiği, dinine ve ailesine ağır sözler söylediğini de biliyoruz. Aynı şekilde sürekli tehditler savurduğunu da işitiyoruz.”

Biltaci’nin eşi, kocasının yalnız kaldığı hücrede, öldürülmeye çalıştığını da ifade ederek, “Bu eşime yapılan ilk suikast girişimi değil, daha önce de onu defalarca öldürmeye çalıştırdılar” dedi.

Geçtiğimiz günlerde, Biltaci, Mısır’da İçişleri Bakanlığı’ndan üst düzey isimlerin kendisine işkence yaptığına dair bir açıklama yapmıştı. Darbenin hemen ardından tutuklanan Biltaci hakkında hem idam, hem müebbet kararları var.

KAYNAK:HABER10

Anahtar Kelimeler:
, , , , ,