O Savcı Ambargoyu Deldiren Obama’yı da Tutuklayacak mı?

14 Nisan 2016

O Savcı Ambargoyu Deldiren Obama'yı da Tutuklayacak mı?

35 yıldır ABD tarafından İran’a uygulanan sözde ambargo, yine Amerikalı şirketler tarafından defalarca delindi. Obama’nın izniyle hareket eden ABD’li iş adamları milyarlarca dolarlık anlaşmalara imza atarak İran ile el altından ticaret yaptı. Dahası Obama’nın gönderdiği 3 önemli isimden oluşan bir heyet 2013’ün mart ayında askeri uçakla geldikleri Umman’da, İran heyetiyle tam 5 kez gizli görüşmeler yaptı. Bu görüşmelerde İran’a ambargonun gevşetilmesi konusunda iki ülke mutabakata vardı. Onlarca ABD’li şirket de İran ile ticarette rahatladı.

ASKERİ TECHİZAT VERDİ

Siyasi çekişmelerin yaşandığı Suriye konusunda işbirliği anlaşmalarının da yapıldığı bu görüşmelerden sonra, görünürde iki düşman ülke olan ABD ve İran’da ilginç gelişmeler yaşandı. ABD, ambargoyu delerek İran’a milyonlarca dolarlık gece görüş dürbünü ve askeri teçhizatlar satan Şehrazat Mir Gülikhan isimli kadını bir anda serbest bıraktı. İran da aynı günlerde CİA ajanı olduğu iddiasıyla tutukladığı 1 kadını serbest bıraktı. Ajan takasıyla başlayan mutabakat, birçok ekonomik anlaşmayı da beraberinde getirdi.

DAHA ÖNCE TUTUKLANMIŞTI

Amerika’nın dünyaca ünlü haber ajansı Associated Press tarafından ortaya çıkaran Umman’daki bu gizli görüşmelerde ABD ve İran 8 önemli madde üzerinde uzlaşma sağlamıştı. Anlaşmanın en önemli maddesi ise İran’a nükleer anlaşmazlık nedeniyle konulmuş ambargonun gevşetilmesi oldu. ABD’nin İran ile yaptığı anlaşma karşılığı serbest bıraktığı Şehrazat Mir Gülikhan ve kocası Mahmud Seif, daha önce de Avustralya’da silah kaçakçılığı suçundan tutuklanmıştı. Zencani için idam kararı çıkaran İran, bu kadın için Umman’da pazarlık yaptı.

Anahtar Kelimeler:
, , , , , , , ,