Önce Fotoğraf Çektirdi Sonra Katletti

24 Ekim 2015

İsveç’te dün okula gerçekleştirilen saldırının ardından, saldırganın Müslüman ve göçmen düşmanı olduğu ortaya çıktı.

Kostümle geldi

Yaklaşık 400 kişinin eğitim gördüğü okuldaki bıçaklı saldırıyı gerçekleştiren saldırganın 21 yaşındaki Anton Lundin P. olduğu açıklandı. Okula kılıç benzeri bir bıçak, kesici aletler ve “Yıldız Savaşları” filminden bir kostümle gelen saldırgan, 4 kişiyi ağır yaralamıştı, yaralılar arasında bulunan bir öğretmen olay yerinde hayatını kaybetmişti.

Olay sonrası 11-15 yaşlarında 3 öğrenci de ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılırken, öğrencilerden biri tüm çabalara rağmen kurtarılamadı. Polis tarafından vurulan saldırganın da akşam saatlerinde öldüğü belirtildi.

İsveç’teki kılıçlı saldırgan, önce fotoğraf çektirdi, sonra göçmenlere saldırdı.

Saldırgan Adolf Hitler hayranı

Anton Lundin P’nin sosyal medya ve video paylaşım sitesinde Müslüman ve göçmen karşıtı yayımladığı paylaşımlarının yer aldığı ve Adolf Hitler hayranı olduğu belirtildi.

Polis Müdürü Thord Haraldsson, zanlıya ait bilgisayarda ırkçılık temalı resim ve videoların bulunduğunu ve bunları incelemeye aldıklarını aktardı. Haraldsson, 21 yaşındaki zanlının saldırıyı gerçekleştirdiği okulda öğrenci olduğunu ve çevresi tarafından sessiz sakin bir kişi olarak tarif edildiğini kaydetti.

İsveç’te okulda kılıçlı saldırı: 1 ölü, 4 yaralı

İsveç’in Göteborg bölgesinde maskeli bir adamın kılıçla saldırısında bir öğretmen öldü, dört öğrenci yaralandı. Göteborg bölgesi Trolettan kentindeki Kronan okulunda meydana gelen olayda 20 yaşındaki saldırganın da polis tarafından vurularak öldürüldüğü belirtildi. Olayı öğrendikten sonra Stockholm’den Göteborg’a hareket eden İsveç Başbakanı Stefan Löfven yaptığı açıklamada, “Bugün İsveç için kara bir gün” dedi ve şunları söyledi:”Yüreğim saldırıya uğrayanlar ve aileleriyle birlikte. Hiçbir kelime, hiçbir cümle saldırıya uğrayanların içinde bulundukları durumu açıklayamaz. ihtiyaç duydukları tüm desteği kendilerine vermeye hazırız.” Gazetecilerin sorularını yanıtlayan okul yetkilileri de, olayın meydana geldiği okul kafeteryasının dışarıdan da müşteri kabul ettiğine işaret ederek, bu durumun güvenlik zaafiyeti yarattığı konusunda daha önce polise başvuruda bulunduklarını ancak henüz bir önlem alınmadığını söylediler

Başbakan olayı kınadı

Olay yerine giden İsveç Başbakanı Stefan Löfven, İsveç’in kara bir gün yaşadığını söyledi. Hayatını kaybedenlerin ailelerinin ve yakınlarının acısını paylaştığını belirten Löfven, katliam karşısında söylenecek kelime bulamadığını ifade etti. Löfven, saldırıyı kınadığını belirtti.

Göçmenlerin yoğun yaşadığı bir bölgede bulunan Kronen adlı okulda 400 öğrencinin eğitim aldığı, öğrencilerin büyük bir bölümünün göçmen kökenli olduğu bildirildi.

Yeni Şafak