‘Onların Yerinde Olsam…’

05 Eylül 2017

 ABD’li yönetmen Oliver Stone’un ‘The Putin Interviews’ (Putin Ropörtajları) ismiyle yayınladığı belgeselin yeni bölümlerinden birinde Rusya lideri Putin, ABD’nin Körfez ülkelerine yönelik politikaları ve Suriye krizine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 
Putin, Stone’un bir sorusu karşısında, “ABD herkesi demokratikleştirmeye çalışıyor. Körfez bölgesindeki monarşilerin bundan çok hoşlandığını sanmıyorum” dedi ve ekledi: “Dürüst olmam gerekirse, onların yerinde olsaydım ABD’nin bir sonraki hamlesinin ne olacağını düşünürdüm. Bana göre bunu düşünüyorlar. Suriye, Libya ve Mısır’da olanlardan sonra bir sonraki hamlenin ne olacağını anlıyorsunuzdur.”
 
‘SUNNİ DÜNYASIYLA ÇATIŞMAYA DÜŞEBİLECEĞİMİZ YORUMU PROVOKASYON’
 
Putin, Stone’un, Suriye’nin birkaç parçaya bölünmesine ilişkin bir sorusunaysa şu yanıtı verdi: “Pek çok seçenek ve senaryo var. Fakat biz her zaman Suriye’nin topraksal bütünlüğünün korunması gerektiğini düşündük. Suriye bölersek ne olur? Bu, bu ülkenin bölünmüş parçaları arasında sürekli bir çatışmaya yol açmaz mı?”
Putin, Rusya’nın Suriye krizi yüzünden Sunni ülkelerle bir çatışma içerisine düşeceği yönündeki yorumlarıysa ‘provokasyon’ olarak tanımladı.
 
Putin şöyle devam etti: “Günün birinde Sunni dünyasıyla bir çatışmanın içine düşebileceğimizi söyleyenler her zaman oldu. Bu, bana göre bir provokasyon. Arap dünyasındaki pek çok ülke ve Türkiye, niyetlerimizin ne olduğunu anlıyor. Buna karşı çıkanlar da var. Yine de bizim pozisyonumuz son derece açık. Amacımız, (Suriye’deki) meşru hükümeti desteklemek, Suriye’nin devlet yapısının bozulmasını önlemek. Yoksa bu topraklar yeni bir Libya ya da daha kötüsü haline gelecek. Ya da yeni bir Somali. İkinci amacımızsa, (Suriye’de) terörle mücadele etmek. Bu da bizim için ilk amacımız kadar önemli.”

STAR

Anahtar Kelimeler:
, ,