ÖSO’dan Rusya’ya Ret

27 Ekim 2015

Ebu Zeyd, yaptığı açıklamada “Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov son zamanlarda ÖSO ile ilgili açıklamalarında bocalama içinde. Bazen ÖSO yok diyor bazen ÖSO ile koordinasyona hazır olduklarını söylüyor” dedi. 

”RUS UÇAKLARI BOMBALARKEN…”

Rusya’nın hava koruması altındaki rejim ordusunun operasyonlarının, ÖSO’nun ülkenin çeşitli bölgelerindeki duruşu sayesinde başarısız olduğunu ifade eden Ebu Zeyd, “ÖSO, karargahları, savaşçıları ve siviller Rus uçakları tarafından bombalanırken nasıl böyle bir daveti kabul edebilir” dedi. 

”RUSYA CİDDİ İSE ESED’İ GİTMEYE ZORLASIN”

“Rusya eğer ÖSO ile diyalog konusunda ciddi ise Esed’i gitmeye zorlasın” diyen Ebu Zeyd, “ÖSO’nun Esed’in gitmesi ve DAEŞ ile savaş olmak üzere iki temel hedefi olduğunu” vurguladı.

Rusya Savunma Bakanlığı, 30 Eylül’de Suriye topraklarında terör örgütü DAEŞ’e yönelik hava operasyonları başlattığını duyurmuştu ancak muhalifler, Rus uçaklarının daha çok ılımlı muhaliflere ait karargah ve eğitim kamplarıyla sivilleri hedef aldığını belirtiyor.

Lavrov, dün Rusya 1 kanalına yaptığı açıklamada, ülkesinin ÖSO’ya da hava desteği vermeye ve ABD ile terörle mücadele koordinasyona hazır olduğunu ifade etmişti.

Haber7

Anahtar Kelimeler:
, , ,