PYD’nin Kirli Oyunu

22 Eylül 2016

Terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD, Suriye’nin kuzeyinde sözde federasyon ilan ettiği bölgelerde demografik operasyonlarının sonucunu görmek ve bölgede yaşayan farklı etnik yapıdaki insanları fişlemek için ‘nüfus sayımı oyunu’na başvurdu.
ABD’nin desteğiyle terör örgütü DAEŞ’ten ele geçirdiği bölgelerden Arap, Türkmen ve hatta muhalif Kürtleri süren, nüfus müdürlüklerini de yakan PYD, gerçekleştireceği ‘nüfus sayımı’ ile yandaşlarının sayısını çok gösterip nihai hedefi olan bağımsızlığın önünü açmak istiyor.
Nüfus sayımı sırasında sorulan ‘etnik kökeniniz ne?’ sorusu da fişlemenin, ‘demografik operasyonun’ ve Ekim’de yapılacak ‘bağımsızlık referandumuna hazırlığı’ ispatı olarak görülüyor.
PYD’nin, işgal ettiği bölgelerde binlerce sivili zorla göç ettirdiği ve evlerini yıktığı biliniyor. Örgüt, evlerinden çıkmayı kabul etmeyen sivilleri ABD öncülüğündeki koalisyonun hava saldırılarıyla tehdit etmişti.
Türkiye, Birleşmiş Milletler’e (BM) terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı YPG’nin, ülkede demografik yapıyı değiştirme ve ülkeyi parçalama girişimi ile ciddi insan hakları ihlallerini araştırma çağrısında bulundu.