Riyad’da Casus Davası

10 Şubat 2016

Riyad’da Casus Davası

Suudi Arabistan, 27 kişiyi İran için casusluk yapmak suçlamasıyla yargılayacağını açıkladı. Çoğu Suudi olan 27 kişi, 2013 yılında Riyad, Mekke, Medine ve ülkenin doğu bölgelerinde yakalanmıştı. Casusluk suçlamasıyla yakalananlar arasında bir Türk vatandaşı da bulunurken, Suudi İçişleri Bakanlığı, 21 kişinin suçlarını itiraf ettiğini belirtti. Mart 2013’te yakalanan 18 şüpheliden 16’sı Suudi vatandaşı, biri Lübnanlı ve biri de İranlıyken, Lübnanlı şüpheli delil yetersizliğinden salıverilmişti. Suudi güvenlik güçlerinin iki ay sonra yakaladığı 10 şüphelinin 8’i Suudi, biri Türk ve biri de Lübnanlıydı. Suudi Soruşturma ve Kamu Güvenliği Birimi, suçlular hakkında suç listelerini tamamladığını açıkladı.

KANITLAR YETERLİ

İddianamelerde yeterince casusluk kanıtı bulunduğu resmi makamların raporlarından kamuoyuna duyurulurken, suçlamalar arasında en çok, önemli Suudi kurumlar hakkında bilgi toplayıp İran’a servis etme suçu göze çarpıyor. Suudi Arabistan’da 2016 yılının ikinci gününde çeşitli terör suçlarından hüküm giyen 47 kişi başları kesilerek idam edilmişti. İdam edilenler arasında Şii din adamı Ayetullah Nemr Bakır en-Nemr’in bulunması büyük tepki çekmiş ve geniş çaplı protesto gösterilerini tetiklemişti.


Hizbullah’tan cehennem tehdidi

Öte yandan Hizbullah Tugayları, Suudi Arabistan ve diğer Körfez ülkelerini Suriye’ye kara askeri göndermemeleri konusunda uyararak Suriye’ye müdahalenin “cehennemin kapılarını açacağını” iddia etti. Hizbullah Tugayları açıklamasında, “Suud’un çocuklarını ve arkasındaki destekçilerini, risk almamaları ve başlarına geleceklere hazır olmaları konusunda uyarıyoruz.” denilerek tehditler savruldu. Suudi Arabistan’ın 4 Şubat’ta Suriye’ye kara kuvvetleri göndermeye hazır olduğunu açıklamasının üzerine gelen Hizbullah açıklamasında, “Arap krallıkları, Irak ve Suriye’ye önce IŞİD’i yerleştirerek burada güç kazanmaya çalıştı fakat başaramadılar” ifadelerine yer verildi.

Anahtar Kelimeler:
, , ,