Rus Basını Yaptırımları Eleştirmeye Başladı

12 Aralık 2015

Rusya’nın en saygın ekonomi gazetelerinden RBC’te yer alan ve Alfa Bank yetkililerine dayandırılan haberde, Türkiye’ye yönelik ekonomik yaptırımların Rusya’da enflasyon sorununu derinleştireceği ifade edildi.

ENFLASYON UYARISI

Habere göre, yaptırımlar nedeniyle Rusya’daki meyve-sebze ve seyahat hizmetlerinin pahalılaşacağına işaret eden Alfa Bank ekonomistleri, yüzde 15 civarında seyreden mevcut enflasyon oranlarının da 2 puan daha artabileceği uyarısında bulundu.

RUSYA’DA OTOMOBİL SANAYİSİNE ETKİLERİ

Rusya’nın önde gelen gazetelerinden Vedomosti’nin haberinde ise Türkiye ile gerilim Rusya otomobil sanayisine ağır darbe vurabileceği kaydedildi. Renault ve Nissan firmalarına yakın kaynaklara dayandırılan haberde, otomobil parçalarına herhangi bir yaptırım uygulanmamasına rağmen, Türkiye’den ithal edilen otomobil parçalarının gümrüklerde bekletildiği belirtildi. Rus Federal Gümrük Servisi ve Sanayi Bakanlığına birçok başvuru yapmak zorunda kaldıklarını dile getiren yetkililer, söz konusu tedbirlerin Rusya’daki oto sanayii üretimini yavaşlattığının altını çizdi.

RUS BORSASINDA KAYIPLAR ARTTI

Türkiye’nin, sınırını ihlal eden Rus savaş uçağını düşürdüğü 24 Kasım’dan bu yana Rus borsasındaki kayıplar dün itibarıyla yüzde 9’u aştı. Rus rublesi de dolar karşısında yaklaşık olarak 3 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Yeni Akit