Rusya İle İran Bu Kez Karşı Karşıya Geldi!

18 Şubat 2016

Rusya İle İran Bu Kez Karşı Karşıya Geldi!

Rusya, Suudi Arabistan, Katar ve Venezuela’nın petrol üretimini 11 Ocak seviyesinde dondurma kararı hakkında İran’da açıklama geldi. İran’ın OPEC Büyükelçisi Mehdi Asali, Tahran’ın petrol üretimini, 2012’de başlatılan uluslararası yaptırımlar öncesindeki pazar payını geri kazanan kadar artırmaya devam edeceğini söyledi.

İran’da yayınlanan Şark gazetesine konuşan Asali, “Tahran’ın petrol üretim seviyesini dondurması mantıklı değil” diye konuştu.

RUSYA’NIN HAMLESİ BOŞA ÇIKABİLİR

Asali, 2011 yılından bu yana üretimlerini artıran üretici ülkelerin şimdi üretimlerini kısarak fiyatlarda toparlanmaya destek vermeleri gerektiğini vurguladı.

”SINIRLAMA PLANIMIZ YOK”

Öte yandan İran Petrol Bakanlığı’ndan adı açıklanmayan bir yetkili ise İran’ın üretimindeki artışı frenleme yönünde bir planı olmadığını söyledi.

Venezuela Petrol Bakanı Eulogio Del Pino’nun bugün Tahran’da İran ve Irak petrol bakanları ile yapacağı toplantı öncesinde değerlendirmede bulunan yetkili, “Yaptırımlar öncesindeki üretim seviyemize geri döneceğimizi açıkça ortaya koyduk” diye konuştu.

‘ÇÖKÜŞÜN SORUMLUSU SUUDİ ARABİSTAN’

İranlı yetkili, “Bize uygulanan yaptırımlar döneminde Suudi Arabistan’ın üretimini 1 milyon varil/gün artırdığını herkes biliyor. Petrol fiyatlarındaki çöküşün sorumlusu Suudi Arabistan ve üretimlerini artıran Körfez ülkeleridir” dedi.

Yetkili ayrıca, Venezuela Petrol Bakanı’nın Tahran’a üretimin dondurulması kararından muaf olması veya üretimini ılımlı bir şekilde artırması önerileri sunabileceği konusunda bilgileri olmadığını da ifade etti.

Yeni Akit

Anahtar Kelimeler:
, , , , , ,