Rusya’ya Soçi Uyarısı

20 Mayıs 2016

Rusya'ya Soçi Uyarısı

IOC’nin internet sitesine konuşan Bach, Soçi’de düzenlenen 2014 Kış  Olimpiyatları’nda Rus sporcuların devlet desteği?yle doping yaptığı iddialarının  çok endişe verici olduğunu vurgulayarak, “Doğruysa, hayal edilemeyecek derecede  yüksek boyutta suç işlendi.” dedi.

 

 IOC’nin dopinge karşı sıfır tolerans politikasının olduğunu hatırlatan  Bach, “Bu politika, sporcuları sadece bireysel olarak değil, tüm çevresiyle  kapsıyor. Böyle bir eylemde bulunulması halinde doping yapan, ömür boyu  olimpiyatlara katılamama ve yüksek para cezaları alabilir.  Uluslararası Atletizm  Federasyonunun (IAAF) Rusya’ya verdiği gibi birçok federasyonun askıyı alınması  veya ihraç edilmesi gibi durumlar da göz ardı edilmemeli.” ifadelerini kullandı.

 

Başkan Bach, IOC’nin, Soçi iddialarını araştırma konusunda Dünya  Dopingle Mücadele Ajansına (WADA) tam yetki verdiğini ve Rusya Spor Bakanlığından  organizasyonda doping kullanılmadığı konusunda tam güvence aldıklarını da  belirtti.

 

WADA’nın yapacağı araştırmanın sonuçlarının çok önemli olduğunu  kaydeden Bach, “Rus atletlerin Rio’daki Olimpiyat Oyunları’na katılıp  katılmayacağına ilişkin karara, WADA’nın soruşturmasının sonuçları büyük etki  yapacak. Başka spor branşlarında da organize bir sistem içinde doping yapıldığı  tespit edilirse uluslararası federasyonlar ve IOC, kolektif sorumlulukla bireysel  adalet arasında çok zorlu bir seçim yapmak zorunda kalacak.” değerlendirmesinde  bulundu.

 

 ABD merkezli televizyon kanalı CBS’teki “60 Minutes” (60 Dakika)  isimli programda Soçi hakkında ortaya atılan iddiada, Rusya Dopingle Mücadele  Ajansının (RUSADA) eski çalışanı Vitaly Stepanov, elinde Moskova Doping Kontrol  Laboratuvarının eski başkanı Grigory Rodchenkov’a ait kayıtlar olduğunu öne  sürmüştü. Rus bir atlet olan eşi Yuliya Rusanova ile ABD’ye sığınan Stepanov,  pozitif çıkan test sonuçlarını değiştirebildiğini söylediği Rodchenkov’un  kayıtlarda kendisine, “Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), 2014 Soçi Kış  Olimpiyatları’ndaki tüm doping kontrol süreçlerine dahil olmaya çalıştı.”  dediğini paylaşmıştı.

 

Stepanov ayrıca, Rodchenkov’da 2014 Kış Olimpiyatları’nda doping yapan  Rus sporcuların listesinin olduğunu ve listede altın madalya kazanan 4 ismin de  bulunduğunu savunmuştu.

 

New York Times gazetesinde yer alan başka bir iddiada ise Soçi’de  devlet desteğiyle doping kullanan en az 15 Rus sporcunun madalya aldığı öne  sürülmüştü.

 

İddiaların ardından WADA, IOC’nin desteğiyle konu hakkında soruşturma  başlattığını açıklamıştı.

 

Anahtar Kelimeler:
, , , ,