Suriye’de Ateşkes ve Siyasi Müzakere Karar Tasarısı Kabul Edildi

23 Aralık 2015

Suriye'de Ateşkes ve Siyasi Müzakere Karar Tasarısı Kabul Edildi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry başkanlığında, Uluslararası Suriye Destek Grubu toplantısının ardından bir araya gelen BMGK üyeleri, toplantıda üzerinde uzlaşılan karar tasarısını görüştü. Tasarı 15 üyenin de olumlu oyuyla kabul edildi.

SİYASİ GEÇİŞ SÜRECİ

Kararda, Cenevre Bildirisi ile Viyana toplantılarında uzlaşılan temelde siyasi geçiş sürecinin başlatılması istendi. Sürecin, Suriyeliler öncülüğünde ve tüm tarafların rızasıyla tam yürütme gücü olan geçiş hükümeti kurulmasını içerdiği vurgulandı.

ATEŞKES OCAK AYINDA

Siyasi müzakereler ve ateşkesin birbiriyle ilişkili olduğu ve birlikte yürümesi gerektiği kaydedilen kararda, ocak ayı başında hem BM gözetimi altında siyasi müzakerelerin hem de ülke genelinde uygulanacak ateşkesin başlatılması hedeflendiği belirtildi.
Konsey, BM Genel Sekreterliği’nden de ateşkesin uygulanması, gözetlenmesi ve raporlanmasına ilişkin uygulanabilecek modelleri en geç bir ay içinde BMGK’ya sunması istendi.

VİYANA KARARLARI DESTEKLENDİ

Viyana’daki Suriye görüşmelerinden çıkan sonuç: 6 ayda geçiş hükümeti, 18 ayda seçim
Kararda, Viyana’daki görüşmelerde alınan, “Suriyelilerin önderliğinde 6 ay içinde geçiş süreci, taraflar arasında müzakerelerin başlaması ve ateşkes sağlanması, yeni bir anayasa yapılması, 18 ay içinde adil bir seçim düzenlenmesi ve BM denetiminde terör örgütü-muhalif ayrımı yapılması için çalışılması” kararının desteklendiği vurgulandı.

HANGİ GRUPLAR TERÖRİST?

Kararda Ürdün’ün, Suriye’de hangi grup ve kişilerin terörist olarak kabul edileceğine ilişkin Uluslararası Suriye Destek Grubu’na sunduğu liste için teşekkür edildi ancak kimlerin terörist olarak kabul edileceğine ilişkin açıklamaya yer verilmedi.

‘SURİYELİLER ÜLKELERİNE DÖNMELİ’

Kararda tüm Suriye’ye insani yardım ulaştırılmasının temin edilmesi ve komşu ülkelere sığınan Suriyelilerin ülkeye dönebilmeleri için güvenli ortamın oluşturulması çağrısı da yapıldı.

ESED’IN GELECEĞİNE DEĞİNİLMEDİ

BMGK kararında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed’ın geleceğine ve geçiş sürecinde oynayabileceği role ilişkin herhangi bir madde yer almadı.
Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bazı ülkelerin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed’ın siyasi geleceğine ilişkin konuyu gündeme getirmeye çalıştığını ancak toplantıda bunun görüşülmediğini aktardı.

Lavrov, toplantının öncelikli olarak Suriye’deki siyasi müzakerelere ve ‘terörizmin yok edilmesi’ne odaklandığını belirtti. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise, Esed’ın geleceği konusunda ‘keskin görüş ayrılıkları’ olduğunu söyledi.

Yeni Akit