Suudi Arabistan’dan Obama’ya Sert Tepki

19 Mart 2016

Suudi Arabistan'dan Obama'ya Sert Tepki

Suudi Arabistan Prensi Turki el Faysal, ABD Başkanı Barack Obama’nın geçtiğimiz günlerde The Atlantic dergisine verdiği mülakatta Ortadoğu’da ve Avrupa’da bazı ülkeleri ABD dış politikasının sırtından geçinmekle ve “beleşçi” olmakla suçlayan ifadeleri için bir karşı yazı kaleme aldı. Turki el Faysal, Arab News haber sitesinde yayımlanan yazıda, Suudi Arabistan’ın ABD’yi finanse ettiğini vurgulayarak, bugüne kadar Suudi Arabistan’ın hem bölgede hem de bölge dışında ABD dış politikasına ve terörizmle mücadeleye bilfiil katkıda bulunduğunu söyledi.

 

İSLAM ORDUSU KURDUK

 

“Hayır Sayın Obama, biz beleşçi değiliz. ABD’de ölümcül terör saldırılarını, sizinle istihbarat bilgisi paylaşmak suretiyle biz engelledik” diyen Faysal, terörün bitirilmesi için Suudi Arabistan’ın yaptığı katkıları şu şekilde ifade etti: “DAEŞ’le savaşan koalisyonun toplantılarını biz başlattık. En büyük terörist olan Beşar Esed, DAEŞ ve el Nusra ile savaşan Suriyeli özgürlük savaşçılarını biz eğitiyor ve finanse ediyoruz. Terörizmin sonlandırılması için koalisyonun güçlendirilmesi amacıyla kara gücü sunduk. Dünyadaki terörizmin her çeşidinin bitirilmesi için otuzdan fazla müslüman ülkenin koalisyonunu biz kurduk. Dünya çapında istihbarat ve siyasi, ekonomik ve insani kaynaklar toplayan BM Terörle Mücadele Merkezi’nin tek finansörüyüz.

Prens Turki el Faysal

 

ABD’YE PARA AKITIYORUZ

 

“Düşük faizle ABD hazine bonoları alıp ekonominize yardım ediyoruz. Eğitim almaları için üniversitelerinize binlerce öğrenci gönderiyor, ve kendi ülkemizde 30 binden fazla Amerikan vatandaşını istihdam ediyoruz. Dışişleri ve savunma bakanlarınız, ülkelerimiz arasındaki ilişkiden sık sık övgüyle bahsediyor.” Yazıda ayrıca Obama’nın hem İran’ın bölge istikrarını bozucu gücüyle mücadele etmek gerektiğini söylediğinin hem de Suudi Arabistan’ı mezhep savaşı çıkarmakla suçladığının altını çizen Faysal, bölgenin İran’la paylaşılması gerektiği önerilerini de yaralayıcı bulduğunu aktardı. Faysal’ın yazısı, “İran gibi hala ABD’yi en büyük düşman olarak niteleyen bir ülkenin liderliğini, Suudi Krallığı ile ABD arasındaki 80 yıllık dostlukla bir mi tutuyorsunuz? Biz, suçladığınız beleşçilerden değiliz. En ön saflarda mücadele ediyoruz ve hatalarımızdan ders çıkararak ilerlemeye devam ediyoruz” ifadeleriyle son buldu.

Anahtar Kelimeler:
, , , , , , ,