THY’den Lubitz’le Görüşme İddiasına Yalanlama haberi

27 Nisan 2015

Hurriyet.com.tr sitesinde yer alan habere göre; Germanwings uçağının düşmesine yol açan yardımcı pilot Andreas Lubitz ve kendisiyle beraber uçuş akedemisinden mezun olan 80 arkadaşı, yıllar önce Lufthansa tarafından THY’de uçması için görüşmelerde bulunmuş.

HABERİ THY YALANLADI

THY konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Lufthansa ile Uçuş işletme Başkanlığımızın konuyla ilgili bir görüşmesi olmuştur, ancak söz konusu pilotun tarafımıza bireysel başvurusu bulunmamaktadır. Lufthansa PTN Uçuş Okulu, kendi okullarından mezun olan pilotlarının bulunduğunu tarafımıza iletmiş, ancak bu pilotların havayolu tecrübeleri ve tip eğitimleri bulunmadığından bu pilotlarla ilgili görüşme gerçekleşmemiştir.Ortaklığımız, tip eğitimi ve tecrübesi bulunmayan yabancı pilot istihdamını mümkün kılmamaktadır” açıklamasını yaptı.

Alman Germanwings’e ait Airbus A320 tipi yolcu uçağı, 24 Mart’ta Barcelona-Düsseldorf seferini yaparken Fransa’nın güneyinde düşmüş uçaktaki 6 uçuş görevlisi ve 144 yolcudan kurtulan olmamıştı.

Ses kayıtları, uçağın yardımcı pilot Andreas Lubitz tarafından kasıtlı olarak düşürüldüğünü ortaya çıkarmıştı.Yıllar önce aralarında Andreas Lubitz’in de bulunduğu 80 pilot Lufthansa Uçuş Akademi’nde eğitimlerini tamamladıktan sonra Alman şirketin, pilotların THY’de görev yapmasıyla ilgili görüşmelerde bulunduğu iddiaları ortaya atıldı. THY ise bu iddiaların doğru olmadığını belirtti.

Sabah