Türkiye’den Giden Birlikten Esed’e Büyük Darbe

10 Ekim 2015

8 milyonu aşkın kişinin Suriye’yi terk etmesi, 350 bin kişinin ölümüne neden olan Beşar Esed için geri sayım başladı. Türkiye’de eğitilen Özgür Suriye Ordusu’nun özel birliği, Esad’ın en güvendiği asker grubu Şebbihalar’ı imha etti… Özgür Suriye Ordusu’nun özel operasyonlarında yer alan bu birlik, son 3 ay içinde 20’nin üzerinde operasyona imza attığı iddia edildi. Birçok Amerikan medyasında yer alan haberde, bu özel timin 100 kişiden oluştuğuna dikkat çekildi. Sadece Şebbihalar’ın değil, Esed’e bağlı görev yapan paralı askerlerin de Özgür Suriye Ordusu’nun özel timi tarafından yok edildi. Beşar Esed de, kendine en bağlı birim olarak gösterilen Şebbihalar’ın yok edilmesi sonucu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den yardım istedi. Putin de, Rus askerlerini Tartus’un kuzeyine ve Lazkiye’ye gönderdi.

PUTİN DE İKNA OLDU

Ancak Putin’in bu hamlesinin Esed’i korumak için olmadığına dikkat çekildi. İddialara göre Türkiye ve ABD’nin “Esed gidecek” ısrarına daha fazla dayanacak gücü kalmayan Putin, bölgedeki gücünü arttırmak için bu yola başvurdu. Çünkü Putin’in de artık ABD ve Türkiye’nin talebine direnmeyeceği ifade edildi.

ŞEBBİHALAR PSİKOLOJİK HASTA

Suriye’de Esed’e bağlılık yemini eden Şebbihalar, aşiretlerden seçiliyor. Şebbiha üyelerinin neredeyse tümü uzun bıyık ve sakal bırakıp saçlarını kazıtıyor ve ordudan atılmış asker ve iç güvenlikçilerden oluşan bir gayri nizami harp örgütü olarak hareket ediyorlar. Şebbihalar rejim askerlerinin tank ve top ateşiyle vurduğu kentlere saldırıyor. Kamuflaj pantolonlar ve siyah tişörtler giyen Şebbihalar bombardımanın ardından devreye girip köy ve kasabalara şok baskınlar düzenleyip kadın, çocuk demeden insanları katlediyor. Uzmanlar, Şebbihalar’ın psikolojik sorunlu olduğunu belirtti.

Star Gazetesi

Anahtar Kelimeler:
, , , , , , , ,