‘Ukrayna’da Düşen Malezya Uçağı BUK Füzesiyle Vuruldu’

14 Ekim 2015

Hollanda Güvenlik Araştırma Konseyi’nin (OVV) ABD, İngiltere, Malezya, Avustralya, Rusya ve Ukraynalı uzmanların desteğiyle olayla ilgili bir yılı aşkın süredir yürüttüğü araştırma sonuçlandı.

Uçağın Hollanda’ya getirilen enkazının muhafaza edildiği Gilze-Rijen Havaalanı’nda düzenlenen basın toplantısında, uzmanların hazırladığı nihai rapora ilişkin bilgi veren OVV Başkanı Tjibbe Joustra, araştırmalar sonucunda uçağın yerden fırlatılan BUK füzesiyle vurulduğunun tespit edildiğini söyledi.

Ukrayna’nın o dönemde hava sahasını kapatması için geçerli gerekçelere sahip olduğunu, ancak bunu yapmadığını vurgulayan Joustra, Ukrayna’nın doğusunda 320 kilometrekarelik bir alandan fırlatılan füzenin, kokpitin sol tarafına isabet ettiğini söyledi. Joustra, olayın meydana geldiği gün farklı havayolu şirketlerine ait 60 uçağın da aynı bölgede uçuş yaptığını belirtti.

Diğer yandan raporda BUK füzesinin kim ya da kimler tarafından ateşlendiğine atıfta bulunulmadı.

Hollanda Güvenlik Araştırma Konseyi geçen sene konuyla ilgili hazırladığı ön raporunda, uçağın muhtemelen dışarıdan gelen bir nesneyle düşürüldüğünü, pilotaj hatasının söz konusu olmadığını açıklamıştı.

Ukrayna’nın Rusya sınırına yakın bölgesinde 17 Temmuz 2014’te düşen Malezya Havayolları’nın MH17 sefer sayılı Amsterdam-Kuala Lumpur seferi yapan uçağında bulunan 283 yolcu ve 15 mürettebattan kurtulan olmamıştı. Olayda hayatını kaybedenlerin 196’sı Hollanda vatandaşıydı.

Ukrayna yönetimi, uçağın füzeyle vurulduğunu iddia etmiş, olaydan Rusya yanlısı ayrılıkçıları sorumlu tutmuştu. Ayrılıkçılar ise Ukrayna ordusunu suçlamıştı.

– Uluslararası mahkeme isteniyor

Olaya ilişkin Hollanda’da savcılık tarafından başlatılan soruşturma henüz tamamlanmadı. Kazada vatandaşlarını kaybeden ülkeler davanın BM’ye bağlı uluslararası bir mahkemede görülmesini istiyor. Kazayı soruşturmak üzere BM’ye bağlı uluslararası bir mahkeme kurulmasını isteyen ilgili ülkelerin talepleri, temmuz ayında Rusya’nın vetosuna takılmıştı.

Rusya, Avustralya, Belçika, Malezya, Hollanda ve Ukrayna tarafından hazırlanan BM Güvenlik Konseyi konuyla ilgili karar tasarısını veto etmişti.

Star Gazetesi