Ülkenin Sembolü ‘Prens’ Dini Törenle Gömüldü

11 Mart 2016

Ülkenin Sembolü 'Prens' Dini Törenle Gömüldü

Tayland’ın Phitsanulok şehrinde “manda prens” adı verilen ödüllü ve değeri 5 milyon Baht (416 bin Lira) olan manda bugün öldü.

7 YAŞINDAYDI! 40 ŞAMPİYONLUK ALDI

Yedi yaşındaki manda, 40 yarışmada şampiyon olmuş ve “manda prens” adını almıştı. Bin 200 kilo ağırlığındaki mandayı geçen yıl Tayland’ın başkomutanı ve Başbakanı Prayut Chan-ocha da ziyaret etmişti.

ÜLKENİN SEMBOLÜ İÇİN DİNİ TÖREN YAPILDI

Ülkede farklı bir sembol haline gelen manda, çıktığı turnelerden birinde başlayan mide rahatsızlığından dolayı antibiyotik tedavi görüyordu ancak bu sabah öldüğü bildirildi. Manda Prens için Budist geleneklerine uygun küçük bir dini tören yapıldı ve toprağa verildi.

MANDA YARIŞLARI ÜLKEDE POPÜLER

Taylandlı çiftçiler, ay takviminin 11. ayının ortasında düzenlenen manda yarışları için her yıl Chonburi’de bir araya geliyor. Her yıl geleneksel olarak düzenlenen müsabakalara katılmak için ülkenin dört bir yanından Chonburi’ye gelen çiftçiler, sulu tarımda kullandıkları mandalarla bu kez birbirlerine karşı mücadele ediyor.

Mandalar, boğa yarışlarından farklı olarak çamurlu zeminde üzerlerinde binicileri ile yarışıyor. Eleme usulü mücadele eden çiftçilerden kazananlara para ödülü veriliyor. Daha çok festival havasında geçen yarışlar turistlerin de ilgisini çekiyor.

Anahtar Kelimeler:
, , , , , ,