Usta oyuncu hayatını kaybetti

15 Ağustos 2016

Star Wars (Yıldız Savaşları) filmlerinin en sevilen karakterlerinden biri olan R2-D2’ya hayat veren Oyuncu Kenny Baker, 81 yaşında hayatını kaybetti. Preston’ın yeğeni Drew Myerscough, aktörün İngiltere’nin Preston kentindeki evinde akciğer yetmezliği nedeniyle hayata gözlerini yumduğunu açıkladı.

24 Ağustos 1934’te doğan Kenny Baker, geçtiğimiz yıl gösterime giren ‘Bölüm 7: Güç Uyanıyor’ hariç tüm Star Wars filmlerinde R2-D2 karakterini canlandırmıştı.

‘CÜCE’ AKTÖR

Kenneth “Kenny” Baker, en çok Yıldız Savaşları serisinde canlandırdığı R2-D2 rolüyle tanınan Britanyalı cüce aktör ve müzisyendir. 112 cm uzunluğunda olan Baker, sirklerde ve kabarelerde şovmen Jack Purvis ile çalışırken, Yıldız Savaşları filmlerinde R2-D2 adlı karakteri oynaması için George Lucas ile anlaşarak dünyanın en  sevilen serilerinden birine dahil olmuştu.

Baker ayrıca Fil Adam (The Elephant Man), Time Bandits (Purvis ile), Amadeus ve Jim Henson’nın Labirent (Labyrinth) gibi klasik filmlerde de rol almıştı.

OYUNCU ARKADAŞLARI TAZİYELERİNİ BİLDİRDİ

Baker’ın Star Wars serisindeki oyuncu arkadaşlarından ve Obi-Wan Kenobi’nin gençliğini canlandıran Ewan McGregor, Twitter’daki hesabından oyuncu ile ilgili “Onunla birlikte oynamak gerçekten harikaydı. Bu çok hazin bir haber” diye yazdı.

Filmlerde Luke Sykwalker karakterini canlandıran Mark Hamill ise “Hoşçakal hayat boyu sadık arkadaşım. Kararlılık ve iyimserliği daima beni etkilemiştir. O her zaman benim aradığım androiddi” diye yazdı.

KENNY BAKER KİMDİR?

24 Ağustos 1934 doğumlu en çok Yıldız Savaşları serisinde canlandırdığı R2-D2 rolüyle tanınan Britanyalı cüce aktör ve müzisyendir. 112 cm uzunluğunda olan Baker, sirklerde ve kabarelerde şovmen Jack Purvis ile çalışırken, Yıldız Savaşları filmlerinde R2-D2 adlı karakteri oynaması için George Lucas ile anlaştı. Baker, altı Yıldız Savaşları filminde de yer aldı.

Baker ayrıca Fil Adam (The Elephant Man), Time Bandits (Purvis ile), Amadeus ve Jim Henson’nın Labirent (Labyrinth) adlı filmlerde yer aldı. Baker’ın eşinden olan iki çocuğunda da cücelik yoktur.

KAYNAK:HABER10

Anahtar Kelimeler:
, , ,