YGS Sınav Sonuçları İçin Tıklayın…

09 Nisan 2016

YGS Sınav Sonuçları İçin Tıklayın...

2016 YGS sonuçları ne zaman açıklanacak? YGS sınav sonuçları açıklandı mı? YGS puan hesaplama nasıl yapılır? LYS başvuruları ne zaman başlıyor? LYS başvuru şartları nelerdir? gibi merak edilen tüm soruların cevaplarını YGS sınav sonuçlarını bekleyen 2 milyondan fazla üniversite adayı için araştırdık.

YGS sınavından başarılı olabilmek için 180 puan ve üzeri alan öğrenciler Lisans Yerleştirme Sınavına (LYS) girmeye hak kazanacak. 2016 YGS sonuçları 25 Mart tarihinde açıklanacak. Öğrenciler sonuçları sonuc.osym.gov.tr adresinden giriş yapılarak öğrenilebilecek. İşte detaylar.

YGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

13 Mart 2016 tarihinde YGS sınavı yapıldı. 2016 YGS soruları ve cevapları ise 14 Mart Pazartesi günü erişime açıldı. Adaylar şimdi de YGS sınav sonuçlarını merakla bekliyorlar. ÖSYM sınav takvimine göre YGS sınav sonuçları 25 Mart 2016 Cuma günü açıklanacak. Adaylar 2016 YGS sınav sonuçlarına ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi olan ais.osym.gov.tr internet sitesinden erişebilecekler.

Adaylar YGS’de 150 baraj puanını geçtiklerinde ise iki yıllık ön lisans ve açık öğretim fakültelerini tercih edebilecekler.

YGS SONUÇLARI ÖSYM MOBİL’DEN DE ÖĞRENİLEBİLECEK

2016 YGS sınav sonuçları ÖSYM Mobil uygulaması üzerinden öğrenilebilecek. ÖSYM Mobil Android ve ÖSYM Mobil iOS uygulaması akıllı telefon kullanan üniversite adayları girdikleri YGS sınav sonuçları sorgulamasını yaparak YGS sonuçlarını kolaylıkla öğrenebilecekler.


ÖSYM MOBİL UYGULAMASI NASIL KULLANILIR?

Öğrencilerin sınav sonuçlarını cep telefonları üzerinden öğrenmelerini sağlayan ÖSYM Mobil uygulamasına üç farklı ekrandan giriş yapılabiliyor. Bunlar;

1- TC Kimlik Numarası ile giriş yaparak,

2- YU Numarası ile giriş yaparak (KKTC Uyruklu, Yabancı Uyruklu veya Uyruksuz aday numaraları),

3- Aday İşlemleri Sistemi’nde (AİS) tanımlı şifreleri ile giriş yapabilecekler.

ÖSYM Mobil Uygulaması İndir


ÖSYM Mobil iOS Uygulaması indir


ÖSYM MOBİL UYGULAMASI NASIL İNDİRİLİR?

Öğrencilerin hiçbir ücret ödemeden ücretsiz olarak Android veya iOS işletim sistemine sahip akıllı telefonlarında kullanabilecekleri ÖSYM resmi sınav sonuç açıklama sistemi ÖSYM Mobil uygulamasını yukarıdaki linklere tıklayarak indirebilirsiniz.

LYS BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

YGS’ye giren adayların LYS’ye başvuruda bulunabilmeleri için taban baraj puanı ise 180. YGS puan türlerindeki puanlardan en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar isterlerse LYS’lere başvurabilecek. LYS’lere başvurular, 1-14 Nisan 2016 tarihleri arasında yapılacak.

2016 LYS SINAVLARI NE ZAMAN?

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)-4 Sosyal Bilimler: 18 Haziran 2016,

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)-1 Matematik: 19 Haziran 2016,

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)-5 Yabancı Dil: 25 Haziran 2016,

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)-2 Fen Bilimleri: 25 Haziran 2016,

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)-3 Edebiyat-Coğrafya: 26 Haziran 2016,

LYS başvuruları 1-14 Nisan 2016’da alınacak.

LYS sonuçları ise 18 Temmuz 2016’da adaylara duyurulacak.

LYS BAŞVURU ŞARTLARI

LYS’ler 81 il merkezinde ve Lefkoşa’da yapılacaktır. Adaylar girmek istedikleri LYS’lerin tümüne aynı merkezde gireceklerdir. Her aday 2 sınav merkezi tercihi yapabilecektir.

İnternet üzerinden başvuru yapan adaylar; “Başvurunuz sistem tarafından başarıyla kabul edilmiştir.” uyarısını mutlaka görmelidir. Aksi takdirde başvuru yapılmamış demektir. ÖSYM başarısız kayıt işleminden sorumlu değildir. Adaylar başvuru sonunda, başvuruya ilişkin belgeyi sistem üzerinden edinmeli ve yerleştirme işlemine kadar saklamalıdır.