Bağ-Kur’luya kredi ile emeklilik formülü

08 Ağustos 2016

Yeni formüle göre Meclis’ten geçen prim yapılandırmasından da yararlanacak olan vatandaşlar buraya ödeyecekleri peşin paraları bankalardan kredi şeklinde alacak. Daha sonra emeklilik işlemleri yapılacak ve kredinin geri ödemeleri emekli maaşından kesilerek alınacak. Böylece vatandaşlar hem borçlarını ödemiş olacak hem de tüm şartları hazır olmasına rağmen emeklilik için aylarca beklememiş olacak.

90 BİN KİŞİ BEKLİYOR

Konuyu gündeme getiren TESK Başkanı Bendevi Palandöken, “Her kesimden milyonlarca vatandaşı ilgilendiren yasa Meclis’te kabul edildi. Yürürlüğe girdiğinde 300 milyar liralık bir borç yapılanacak.

Sadece Sosyal Güvenlik Prim borcu 72 milyar lira. Maalesef Bağ- Kurluların büyük çoğunluğunun bu borçlarını rahatlıkla ödeyebilecek durumları yok. Şuan emekliliği gelmiş prim borçlusu 90 bin Bağ- Kur’lu var.

Emekliliği gelip de prim yapılandırması yapacaklar için emekli maaşına bağlı düşük faizli kredi vermelidir” dedi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’na çok önemli bir görev düştüğünü belirten Palandöken, “Yasa yürürlüğe girdiğinde prim borçları olması nedeniyle yaşlılık aylığı bağlanamayan esnaf ve sanatkarımıza emeklilik imkanı sağlanacaktır. Ancak yeterli imkana sahip bulunmayanlara kredi verilmesi gerekmektedir.

2011 yılında 61 bin 571 kişi kredi kullanarak emeklilik hakkı kazandı. Bu yılda kapsamda olan 90 bin Bağ-Kur’lunun emekli olabilmesi için emekli maaşından ödenecek düşük faizli kredinin çok yardımı olacaktır” dedi.

KAYNAK:HABER10

Anahtar Kelimeler:
, , , , , ,