Bank Asya’da Hesap Oyunu

12 Aralık 2015

İmtiyazlı ortaklarının bilgilerini gizlediği için yönetimi Tasarruf Mevduatı ve Sigorta Fonu’na (TMSF) geçen Bank Asya’da terör örgütü FETÖ üyelerinin boş hesaplarla devleti dolandırma hesapları ortaya çıktı. 17-25 Aralık darbe girişimi sonrası mevduat ve müşteri kaçışını önlemek için, Bank Asya önünde oluşan kalabalık ve ‘evdeki altınımı getirdim’ söylemlerinin tamamen sahde olduğu Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) Bank Asya Raporu’nda gözler önüne serildi. BDDK murakıpları Bank Asya’nın bankaya mudilerin para yatırmadığı halde, parayı tahsil edilmiş gibi gösterip bir başka şubeye havale ederek işlem yapıldığını tespit etti. Örgüt üyeleri böylece Bank Asya batınca yatırmadıkları parayı devletten alma hesabı yapmışlar.

SAHTE MÜŞTERİLER

BDDK’nın Bank Asya Raporu’nda yer alan bilgilere göre finans açıkları nedeniyle banka batma noktasına geldi. “Aklı başında hiç kimse gerçekte batan bir bankaya para yatırmaz” tespiti yapılan raporda, “Örgüt, kişileri seçip Bank Asya’nın bir şubesine göndermekte, gelen kişi bankaya para yatırmış gibi işlem yaptırıp adına hesap açtırmakta, banka şubesi gelen kişiden hiç para almadığı halde o kişi para yatırmış gibi adına yüklü miktarda hesap oluşturmaktadır. Hesaba bir kişi adına yatan para tutarı devletin garanti ettiği sınırı aşmamaktadır” deniliyor.

DOLANDIRICILIK

Hiçbir faaliyeti olmayan sermaye şirketine kredi çıkarıldığı ifade edilen raporda şirketin fiilen bir cemaat abisi tarafından yönetildiği bilgisi yer alıyor. Sermaye şirketinin gerçekte hiçbir geliri olmayan kişiler adına oluşturulduğuna dikkat çekilen raporda, “Bank Asya’nın batması halinde devlet kredi verildiği gösterilen sermaye şirketinden hiçbir şey alamayacak, hesap açtırıp bankaya para yatırılmış gösterilen kişiye ise yatırmadığı parayı geri ödemek zorunda kalacaktır” tespitleri yapılıyor. Raporda, video paylaşım sitesi youtube.com’da terör örgütü FETÖ’nün lideri Fetullah Gülen’in telefon konuşmasının yayınlandığı ve bankanın kurtarılması için Gülen’den onay alındığı belirtildi.

ÖRGÜTLÜ PLAN

BDDK raporunda, bunun bütün örgüte duyurulduğu ve örgütlü olarak bankanın kurtarılması için faaliyete başlanıldığı kaydediliyor.  Gülen’in çağrısı üzerine banka hesaplarında 06.01.2014-10.01.2014 aralığında mevduat artışı yaşandığı dile getirilen raporda, “Örgütlü olarak bankanın kurtarılmasına çalışıldığı, gönderilen bir elektronik postada bankanın kurtarılmasının ‘namus meselesi’ olarak görülüyor” denildi.

FİİLEN BANKA GÜLEN’İN

Bankanın 1994 yılında açılışı sırasında açılışa katılanların Fetullah Gülen’i kutladığı ifade edilen raporda, bankanın sahibinin açılış görüntülerine göre resmiyette olmasa bile fiilen Fetullah Gülen olduğu vurgulanıyor. A grubu nitelikli pay sahibi ortak sayısının 185 olduğu hatırlatılarak bunlardan 122’sin BDDK’ya bilgi ve belge vermediğinin altı çizilen raporda, bankanın TMSF’ye devrinde şeffaf ve açık bir ortaklık yapısının sunulamadığı dile getiriliyor.

Star Gazetesi

Anahtar Kelimeler: