Bayramdan Sonra Başlıyor

24 Haziran 2017

Türkiye’nin, en hızlı büyüyen 4. ekonomi olduğunu dile getiren Tüfenkci, doların en düşük seviyeye gerilediğini, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş için yapılan halk oylamasından bu yana Türk lirasının hızlı şekilde değer kazandığını ve bu yönüyle diğer gelişmekte olan ülkelerin para birimleri arasında olumlu olarak ayrıştığını ifade etti. Cazibe Merkezleri Projesi’nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da ciddi heyecan oluşturduğunu dile getiren Tüfenkci, “Bayramdan sonra hangi firmalara öncelik tanınacağı açıklanacak. Özellikle oradaki yatırım ikliminden Türkiye’nin tamamı etkilenecek. Orada talep edilen makineler Ankara’da, Gaziantep’te, Kayseri’de, İstanbul’da üretilecek. İnşaatla ilgili malzemeler bu bölgelerden gönderilecek. Türkiye ekonomisine hareketlilik ve yukarı yönlü büyümeye olumlu katkı sunacak. Cazibe Merkezleri, terörle mücadelenin ekonomik boyutunun da öne çıkarılması ve oradaki gençlerimizin istihdamının sağlanması açısından önem arz eden bir proje.” diye konuştu.

SURİYE’YE GEÇEN SIĞINMACI SAYISI 250 BİNİ AŞTI

Ramazan Bayramı dolayısıyla gümrük kapılarından Suriye’ye geçen sığınmacılara yönelik gerekli tüm tedbirleri aldıklarını belirten Tüfenkci, “Suriye’ye geçen sığınmacı sayısı şu an itibarıyla toplamda 250 bini aştı. Temmuz’a kadar geçişler devam eder. Orada güvenli bölgeler oluşturuldu. Yoğun bir geçiş talebi var. Kapılarımızda yığılmalar var. Geçişlerin güvenlik boyutunu da dikkate alarak işlemleri hızlandırıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu. 

“KATAR’A İHRACAT 3 KAT ARTTI”

Katar ile dış ticaret hacmine ilişkin de bilgi veren Tüfenkci, 5-21 Haziran tarihlerinde Katar’a yapılan ihracatın yaklaşık 3 kat artışla 32,5 milyon dolara yükseldiğini ve ihraç kalemleri içinde gıda sektörünün payının 12,5 milyon dolar düzeyinde olduğunu dile getirdi. 

Başbakan Binali Yıldırım’ın bankalara makul bir faiz oranı belirlemeleri noktasında yaptığı çağrıyı anımsatan Tüfenkci, “Tacirlerimiz de kendi aralarındaki satışlarda faiz oranlarını düşürmeli. Sanayicimizin, esnafımızın, tüccarımızın haklı olarak bankalardan beklentileri var ancak kendi aralarındaki alışverişlerde uyguladıkları faiz oranları da yüksek. Onları düşürmeleri gerekiyor.” ifadesini kullandı. 
 

AA

Son Güncelleme: 24.06.2017 17:02